Wydział Nauk Technicznych (WNT)
Stały URI dla tego zespołu
Przeglądaj
Przeglądanie Wydział Nauk Technicznych (WNT) według Data wydania
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordWspółczesne dylematy polskiego rolnictwa III. Tom 1(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zarzecka, Krystyna ; Kondracki, Stanisław
-
RekordBudownictwo sztuką twórczego działania – innowacyjne rozwiązania we współczesnym budownictwie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Karwacka, AgnieszkaZwykłe i niezwykłe obiekty budowlane otaczają nas wszędzie i od zawsze. Ich obecność i związek z przestrzenią wpływa na kształt naszego życia oraz wywołują emocje i skojarzenia. Przestrzeń wokół budowli jest dobrem ograniczonym dlatego też winna być kształtowana w odpowiedni sposób. Rzadko kiedy, społeczeństwo zwraca uwagę na walory architektoniczne obiektów pojawiających się w ich miastach. Z kolei konstruktorzy i architekci, którzy takie gmachy projektują, robią to wyjątkowo starannie, szukając inspiracji między innymi w przyrodzie. Muszą oni połączyć restrykcyjne wymogi techniczne z formą architektoniczną korespondującą ze specyficznym sąsiedztwem obiektu. Budynki cechuje ich przeznaczenie, miejscowy klimat czy dostępność materiałów budowlanych. Współczesne gmachy stają się sposobem oddziaływania na społeczeństwo. Betonowo-szklane ściany gmachów mają miękko falujące kształty, a ponadto są pełne łagodności. Może się to wydawać dziwne, by tego typu obiekty wzniesione z betonu były podobne do przyrody. Takie realizacje są dowodem na to, że przy odrobinie dobrej woli i wkładu pracy można stworzyć atrakcyjną bryłę nawet z obiektu niekojarzącego się z walorami architektonicznymi. Współczesne możliwości konstrukcyjne ukazują jak może wyglądać współczesna architektura użyteczności publicznej - zarazem skromna i spektakularna, łącząca tradycję i nowoczesność.
-
RekordIII Konferencja Naukowa „Współczesne dylematy polskiego rolnictwa”. Materiały konferencyjne(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zadrożniak, Bogumił ; Kondracki, Stanisław ; Gugała, Marek ; Baranowska, Alicja
-
RekordWspółczesne dylematy polskiego rolnictwa III. Tom 2(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zarzecka, Krystyna ; Kondracki, Stanisław
-
RekordNowoczesne metody ocieplania ścian zewnętrznych na przykładzie domu jednorodzinnego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Karwacka, Agnieszka ; Kościuk, Ewelina ; Lubańska, KlaudiaCelem niniejszej pracy jest zaprezentowanie nowoczesnych materiałów i metod do ocieplania ścian zewnętrznych. W pierwszej części „Wiadomości ogólne” zawarty jest opis metod zewnętrznego ocieplania ścian budynku, które można podzielić na trzy grupy sposób z zastosowaniem płyt izolacyjnych, sposób wykorzystujący materiały sypkie oraz sposób z użyciem tynków ocieplających. Ocieplanie ścian przy użyciu płyt izolacyjnych w Polsce dzieli się na: metody lekkie mokre, metody lekkie suche i metody ciężkie mokre. Wyróżnia się ponadto metodę ciężką suchą, ale zaliczana jest do tzw. systemów fasady wentylowanej (Gaczek, 2004). W części tej znajdują się również nowe zespolone technologie, czyli beton komórkowy, dotychczas znany Hotblok oraz pustak z wełna mineralna w środku, który wykorzystany będzie do obliczeń. W drugiej części „Obliczenia” znajduje się z analiza porównawcza oraz obliczenia współczynników przenikania ciepła U dla ścian ocieplanych tradycyjnie i nowocześnie.
-
RekordBalkony wspornikowe jako mostki termiczne(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Barnat-Hunek, Danuta ; Stankiewicz, KatarzynaReferat przedstawia rolę balkonów oraz zagrożenia jakie wiążą się z ich posiadaniem. Pokazany został wpływ rodzaju konstrukcji balkonu na powstawanie mostków termicznych, strat ciepła oraz ryzyko kondensacji pary wodnej i rozwoju grzybów, pleśni w przegrodach budynku. Za pomocą programu AnTherm zobrazowane zostały różnice w ucieczce ciepła z obiektu przez płytę balkonową przy zastosowaniu różnych rozwiązań ocieplenia płyty balkonu wspornikowego. Do obliczeń zastosowano izolację ze styropianu ekstrudowanego układanego w różnych częściach płyty oraz łącznik zbrojeniowy z koszykiem izotermicznym.
-
RekordWady budownictwa tradycyjnego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zegardło, Bartosz ; Olszewska, Bogusława ; Marczuk, MateuszArtykuł przedstawia zestawienie charakterystycznych wady budownictwa tradycyjnego a zarazem przeanalizowanie ich skutków w odniesieniu do teraźniejszych wymagań budownictwa energooszczędnego. Podstawowymi wadami opisanymi w niniejszej pracy są wady izolacji termicznej oraz wady produkcyjno – konstrukcyjne. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat technologia wznoszenia obiektów budowlanych diametralnie zmieniła swój wygląd, co poskutkowało polepszeniem wykonania i dostosowania budynków do wymogów budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Niegdyś nie przykładano większej wagi do dokładności i sumienności prac montażowych. W efekcie pojawiały się liczne usterki w czasie eksploatowania obiektu, mogące zagrażać życiu mieszkańców. Czasami decydowały o niezwłocznej rozbiórce budowli. Obecnie istnieje możliwość reanimacji budownictwa tradycyjnego stosując liczne zabiegi modernizacyjne dzięki czemu tradycja ma szanse na przetrwanie.
-
RekordEnergia słoneczna jako energia przyjazna środowisku w województwie lubelskim(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Jakubowicz, AnnaW pracy przedstawiono wybrane projekty związane z energią słoneczną realizowane na terenie województwa lubelskiego w oparciu o Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, w Osi Priorytetowej VI: Środowisko i czysta energia, Działanie 6.2. Energia przyjazna środowisku. W pracy ukazano ilość zestawów solarnych zainstalowanych w ramach tegoż działania, zarówno w budynkach prywatnych mieszkalnych jak i w budynkach użyteczności publicznej. W szczególności wskazano projekty farm fotowoltaicznych zrealizowanych w ramach tegoż działania na terenie Lubelszczyzny.
-
RekordProblematyka zasolenia i zawilgocenia murów zabytkowego spichlerza w Kazimierzu Dolnym(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Barnat-Hunek, Danuta ; Karwacka, AgnieszkaW pracy scharakteryzowano główne czynniki powodujące niszczenie obiektów zabytkowych Kazimierza Dolnego wykonanych z opoki wapnistej. Woda, sole w niej rozpuszczalne, zmiany temperatury i działalność mikroorganizmów to główne przyczyny niszczenia elementów kamiennych. Oddziaływanie wymienionych czynników może być związane również z wieloma błędami konserwatorskimi podczas remontów zabytkowych obiektów. W roku 2010 przeprowadzono ocenę stanu technicznego murów zabytkowego Spichlerza Ulanowskich. Wykonano badania stopnia zasolenia i wilgotności zabytkowych murów spichlerza. Podano charakterystykę mineralogiczno-petrograficzną opoki wapnistej. Na podstawie wyników badań sformułowano ogólne zalecenia dotyczące zakresu prac remontowych fasady budynku.
-
RekordAnaliza nośności i stanu deformacji belki żelbetowej obciążonej statycznie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Smarzewski, Piotr ; Barnat-Hunek, DanutaWyniki prezentowane w niniejszej pracy stanowią dopełnienie rezultatów dotyczących analizy stanu naprężenia i mechanizmu zarysowania modelowej zginanej belki żelbetowej, wzmocnionej wiotkimi prętami stalowymi modelowanymi dyskretnie w matrycy betonowej. Celem niniejszego artykułu jest analiza statycznej nośności belki żelbetowej w przyrostowym procesie obciążenia i ilustracja stanu przemieszczenia elementu belkowego. Poprawność założonych modeli betonu i stali zbrojeniowej weryfikowano przez porównanie otrzymanych wyników obliczeń numerycznych z wynikami obliczeń analitycznych.
-
RekordProjekt adaptacji istniejącej przegrody budowlanej znajdującej się w domu studenta Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II przy ulicy Sidorskiej 105 w Białej Podlaskiej do badań z zakresu fizyki cieplnej budowli(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Wasilewski, Adam ; Tokarski, Daniel ; Łukaszuk, KrystianZagadnienia cieplne są to jedne z najważniejszych zagadnień w budownictwie. Wraz z rozwojem technologii wykonywania budowli oraz ulepszania jakościowego materiałów, położono nacisk nie tylko na ekonomiczny proces budowy, ale również na niskie koszty późniejszej eksploatacji budynków. Wiąże się to z potrzebą zrozumienia fizyki cieplnej budowli. Niniejsza praca opisuje podstawowe definicje oraz zawiera projekt przegrody budowlanej, która ma za zadanie ułatwić wyjaśnienie wybranych zjawisk termofizycznych. Przegroda będzie zawierać przykładowe elementy, używane w budownictwie, aby pokazać ich wpływ na właściwości cieplne budynków.
-
RekordPrzebudowa tradycyjna czy pasywna? Analiza ekonomiczna inwestycji polegającej na przebudowie istniejącego budynku jednorodzinnego z dostosowaniem jego parametrów do wymogów budynku pasywnego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zegardło, Bartosz ; Marczuk. Mateusz ; Olszewska, BogusławaArtykuł przedstawia analizę ekonomiczną przebudowy budynku wykonanego w technologii tradycyjnej na budynek spełniający wymogi domu pasywnego. Podstawą analizy ekonomicznej był istniejący budynek jednorodzinny, który został przebudowany w stanie surowym według projektu architektoniczno-budowlanego wykonanego przez architekta. Materiały budowlane zasugerowane przez projektanta nawiązujące do budownictwa tradycyjnego zostały na potrzeby analizy zmienione na te odpowiadające obiektom energooszczędnym. Symulacja taka pozwoliła na analizę różnic w kosztach inwestycyjnych. Na przykładzie tego samego budynku przeprowadzono symulację oszczędności kosztów energii grzewczej. Podjęte zagadnienie zobrazowane zostało przy użyciu prostego, a zarazem kluczowego programu heatMaster, w którym przedstawiono różnice kosztów zużycia energii cieplnej w odniesieniu do kolejnych lat użytkowania obiektu. Z porównania przeprowadzonych obliczeń i analiz wyciągnięto wnioski mówiące o zwrocie poniesionych kosztów z oszczędności w okresie około 15 lat.
-
RekordKomfort użytkowania, oszczędność energii i ochrona środowiska - domy energooszczędne i pasywne(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Jarosz-Hadam, Monika ; Rosa, Anna ; Drozd, MichałW pracy przedstawiono cechy i nowoczesne rozwiązania technologiczne występujące we współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych energooszczędnych oraz pasywnych. Opracowany temat ma za zadanie zapoznać oraz zachęcić osoby niezwiązane z budownictwem do budowania domów w systemach oszczędzających energię na ogrzewanie, a w konsekwencji zmniejszania kosztów utrzymania takiego domu. W referacie skupiono się na trzech głównych aspektach: komforcie użytkowania, oszczędności energii oraz ochronie środowiska wykorzystując zagadnienia dotyczące m.in. nowoczesnej stolarki okienno-drzwiowej, kolektorów słonecznych i wpływu usytuowania budynku na działce na pasywność energetyczną.
-
RekordKolektory słoneczne jako alternatywne źródło ciepła w procesie przygotowania ciepłej wody użytkowej(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Drozd, Michał ; Rosa, AnnaW artykule przedstawiono zagadnienie uzyskania ciepłej wody użytkowej w domu jednorodzinnym z odnawialnych źródeł energii na przykładzie kolektorów słonecznych. Wykonano i przedstawiono analizę przykładowego rozwiązania zapewnienia c.w.u. dla czteroosobowej rodziny 2+2 za pomocą instalacji solarnych. Zaprezentowano wnioski oraz zalety w zestawieniu z wadami omawianych rozwiązań.
-
RekordBudownictwo bioniczne - naśladowanie natury w architekturze(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zegardło, Bartosz ; Wołosowicz, Edyta ; Golec, WojciechW pracy przedstawiono idee projektowe obiektów, w których rozwiązania zarówno architektoniczne jak i konstrukcyjne inspirowane były światem organizmów żywych. Przedstawiono pojęcie bioniki, jako nowego nurtu w architekturze oraz wyjaśniono jej oddziaływanie na kształtowanie formy obiektów, konstrukcji oraz nowych materiałów budowlanych. Przedstawionymi przykładami analogii zaczerpniętej z natury do rozwiązań architektonicznych są m.in. natura ożywiona, nieożywiona i konstrukcje budowane przez zwierzęta. Głównym celem pracy jest zwrócenie uwagi na fakt, że pomimo daleko posuniętej specjalizacji różnych gałęzi nauki, istnieją pewne więzi łączące z pozoru niezwiązane ze sobą dziedziny takie jak biologia i architektura. Pomostem takim jest w tym wypadku bionika.
-
RekordCechy ogrodu w stylu rustykalnym(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Baranowska, Alicja ; Bojaczuk, Joanna ; Bak, Ewelina ; Artyszuk, ŁukaszKrajobraz wiejski w ostatnich latach uległ znacznym przemianom, dlatego też jednym z współczesnych dylematów polskiego rolnictwa jest problem zanikania cennych wartości wiejskiego krajobrazu. Zanika ciągłość kulturowa polskiej wsi, powoli odchodzą w niepamięć typowe wiejskie zagrody, których istotnym elementem był: ogród kwiatowy, tzw. przedogródek, sad i warzywnik. Od wieków sadzono w nich te same, rodzime gatunki roślin: kwiaty, warzywa, zioła, krzewy, czy drzewa, takie jak: jabłonie, śliwy, grusze, a w każdym sadzie, czy ogrodzie były pasieki. Niestety powoli ta symbolika staje się niezrozumiała dla osób współcześnie zamieszkujących polską wieś; stopniowo zatraca się tożsamość kulturowa i bioróżnorodność, a w ślad za tym również tradycyjne krajobrazy. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż niezależnie od mijających dekad ogród był zawsze symbolem jedności człowieka z przyrodą, miejscem przeżyć i doznań estetycznych. W pracy przedstawiono historię ogrodów wiejskich (łac. rustykalnych) i zwrócono uwagę na cechy ogrodów wiejskich w przeszłości oraz współcześnie.
-
RekordRola roślin motylkowatych w rolnictwie ekologicznym(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Baranowska, Alicja ; Dąbrowska, Katarzyna ; Zarzecka, KrystynaRolnictwo ekologiczne to system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Stanowi najbardziej naturalną, przyjazną środowisku produkcję rolniczą i umożliwia uzyskanie plonów o wysokiej jakości biologicznej. Bardzo ważną rolę w ekologicznej produkcji roślinnej odgrywa płodozmian - czyli dobór i następstwo roślin dostosowane do określonych warunków glebowo-klimatycznych. Właściwie zaplanowany płodozmian jest podstawą w produkcji roślinnej. Decyduje o żyzności gleby, występowaniu agrofagów, jak również o wielkości i jakości plonów. Dlatego bardzo ważnym składnikiem płodozmianu są rośliny motylkowate (jednoroczne i wieloletnie), które mogą być uprawiane w plonie głównym i w międzyplonach. Rośliny te wzbogacają glebę w azot poprzez zdolność wiązania tego pierwiastka z atmosfery. Ponadto wspomagają drenowanie i spulchnianie gleby silnie rozbudowanym systemem korzeniowym. Niektóre rośliny motylkowate są też wartościową paszą treściwą, chętnie zjadaną przez zwierzęta w postaci zielonki, suszu oraz kiszonki. W pracy przedstawiono rolę roślin motylkowatych w rolnictwie ekologicznym.
-
RekordWartość dietetyczna i odżywcza owoców maliny właściwej (Rubus idaeus L.)(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Baranowska, Alicja ; Zarzecka, Krystyna ; Świerczewska-Pietras, Katarzyna ; Mystkowska, IwonaPod względem produkcji owoców jagodowych Polska zajmuje jedno z ważniejszych miejsc na świecie, a Lubelszczyzna to jeden z największych rejonów uprawy maliny właściwej w Polsce [Winiarska 1992]. Owoce są produktami o doskonałych walorach dietetycznych i odżywczych. Zawierają duże ilości cukrów prostych, barwników, kwasów organicznych, pektyn, związków śluzowych. Stanowią cenne źródło naturalnych antyoksydantów, witamin a także związków mineralnych. Są bogate w związki zapobiegające chorobom nowotworowym i cywilizacyjnym. Szczególnie cenne dla naszego organizmu są owoce maliny właściwej (Fructus rubi idaei). Owoce maliny właściwej znane były już starożytnym Grekom, około 370 lat p.n.e. Pierwsze uprawne maliny pochodzą z ogrodów przyklasztornych późnego Średniowiecza (XV w.), a pierwsze hodowlane odmiany maliny wymieniane są pod koniec XVIII w. [Karabela 2007, Krauze-Baranowska 2014]. Maliny to owoce o wszechstronnym zastosowaniu: jako świeży deser, dżemy, kompoty, soki czy mrożonki. Jedną z największych zalet malin jest również fakt, iż pierwsze plony powinniśmy otrzymać dość szybko po ich posadzeniu. Poza walorami odżywczymi i dietetycznymi, mają także wartości lecznicze. Zarówno owoce jak i liście, stosowane są jako środek na przeziębienie. Zawierają substancje organiczne i olejki eteryczne mające właściwości rozgrzewające i antyseptyczne. Oprócz tego, dzięki zawartości potasu maliny wzmacniają serce, natomiast lecytyna chroni przed zawałem, żelazo i fosfor mają korzystny wpływ na poziom czerwonych krwinek, a magnez regeneruje układ nerwowy. W medycynie ludowej używano ich od wieków, jednak dopiero w ostatnich latach potwierdzono zdrowotne działanie zawartego w malinach kwasu elagowego. W pracy przedstawiono historię uprawy, wymagania glebowe, charakterystykę botaniczną, a także wartość odżywczą i dietetyczną owoców maliny.
-
RekordZwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego Państwowej Szkoły Wyższej na przykładzie Centrum Badań nad Innowacjami i jego oczekiwany wpływ na rozwój lokalnej przedsiębiorczości(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Chodyka, Marta ; Pietraszuk, Marta ; Grudniewski, TomaszBadania prowadzone w ośrodkach badawczych od zawsze przyczyniały się w sposób znaczący do rozwoju gospodarczego. Skala obecnych badań naukowych ma szczególnie istotne znaczenie. Centrum Badań nad Innowacjami (CBnI) w zakresie zdrowia, technologii informacyjnych oraz źródeł energii odnawialnych funkcjonuje przy Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (PSW) od 2012 r. Celem badań prowadzonych w tym nowoczesnym ośrodku badawczym jest realizacja strategicznych programów naukowych i prac rozwojowych, które będą miały bezpośredni wpływ na rozwój innowacyjności i zwiększenie potencjału badawczo–rozwojowego PSW. Bazę aparaturową Centrum Badań nad Innowacjami stanowią specjalistyczne urządzenia dające ogromne możliwości wdrażania nowych rozwiązań oraz umożliwiające kreowanie implementacji do gospodarki. Wyniki uzyskane w trakcie realizacji projektów badawczych będą stanowić bazę w kierunku zintensyfikowania działalności na linii przedsiębiorstwo-nauka. Badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań są szczególnie istotne dla firm i podmiotów gospodarczych Lubelszczyzny. Działalność innowacyjna przedsiębiorstw często bazuje na dorobku prac badawczo - rozwojowych przeprowadzanych w takiego rodzaju ośrodkach badawczych. Koniunktura podmiotów gospodarczych zależy głównie od ich innowacyjności, a nowo powstałe Centrum Badań nad Innowacjami zapewnia warunki i bazę wspartą o nowoczesną aparaturę do rozwoju gospodarki regionu Polski Wschodniej.
-
RekordAntropogeniczne i naturalne zagrożenia dla pszczół miodnych (Apis mellifica)(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Gołaszewski, Daniel ; Mystkowska, IwonaPszczoły są najbardziej pożytecznymi owadami naszego klimatu. Owady te są najlepszymi zapylaczami, oprócz tego wytwarzają wiele pożytków takich jak: wosk, propolis, mleczko pszczele, miód, pyłek, pierzga oraz jad pszczeli. Pożytki pszczele są wykorzystywane między innymi w branży spożywczej, medycznej, kosmetycznej i wielu innych. Albert Einstein uważał, że pszczoły są najważniejszymi owadami dla człowieka i bez ich obecności ludziom zostaną jedynie 4 lata życia. Z dokładniejszych badań wynika, że czas ten wynosi 10 lat. Społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy jak ważnymi owadami są dla człowieka pszczoły oraz jak bardzo delikatne są te istoty. Zagrożenia dla pszczół płyną od strony ludzi jak i natury. Wraz z ciągłymi zmianami i uproszczeniami w uprawie użytków rolnych jak i w technologii idącej na przód, gatunek ten wkrótce może stać się gatunkiem zagrożonym. Celem pracy jest przedstawienie zjawisk i przyczyn, które wpływają na osłabienie kondycji pszczół oraz na ich wymieranie.