Książki/rozdziały (WNZ)
Stały URI dla tej kolekcji
Przeglądaj
Przeglądanie Książki/rozdziały (WNZ) według Temat "alkoholizm"
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordLiver cirrhosis- disease awareness and dietary behavior(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2013) Tomaszewski, Marek ; Olchowik, Grażyna ; Tomaszewski, MonikaCirrhosis is a condition defi ned histologically characterized by multiple clinical consequences. Following the generalized damage to the fl esh, comes to fi brosis and normal liver architecture changes and disruption of the vascular system. With progression of liver failure, symptoms of metabolic impairment of the function and portal hypertension. Among the most common causes include the alcohol and hepatotropic viruses (hepatitis B, D and C). If left untreated, can lead to the transformation of liver cancer (hepatocellular carcinomacell, HCC). The goal of treatment is to eliminate the etiological agent, inhibiting the further progress of the disease and prevention of complications. Among the treatment options is a diet. This article contains the current state of knowledge about liver cirrhosis, as well as dietary tips which can slow down the progression of the disease.
-
RekordWiedza licealistów z Białej Podlaskiej na temat choroby alkoholowej(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2013) Piaszczyk, Diana ; Mazur, Karolina ; Gołąbek, Wiesław ; Tsishchanka, YauheniPomimo negatywnych konsekwencji picia alkoholu, młodzież sięga po niego w coraz większych ilościach. Sytuacja ta negatywnie wpływa na kształtowanie zdrowej i dojrzałej osobowości, a etanol hamuje uczuciowość i sprzyja zachowaniom popędowym młodych ludzi. Młodzież nadużywająca alkoholu często wkracza na margines społeczny, dopuszcza się zachowań nieroztropnych i bezmyślnych, wszczyna bójki, kradnie, dokonuje napadów rabunkowych oraz demonstracyjnie lekceważy wszelkie normy społeczne. Eksperymentując z alkoholem młodzież pozwala sobie na zachowania, które zagrażają zdrowiu i życiu ich samych oraz innych osób. Celem badań było określenie wiedzy licealistów na temat choroby alkoholowej. Do badań wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety składający się z 22 pytań. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że uczniowie mają małą wiedzę na temat alkoholizmu i zagrożeń z nim związanych, a szkoła, w której się uczą nie spełnia swojej roli profilaktyczno-wychowawczej, nie przekazuje uczniom wystarczającej wiedzy na temat zagrożeń związanych z alkoholem. Wykazano, że alkohol jest popularny wśród badanych, którzy nie mają większych problemów z jego zdobyciem, a dostępność alkoholu zachęca do jego spożywania. Rodzice badanych nie zwracają uwagi na ten problem, pomimo tego, że młodzież przyznaje się do utraty świadomości po spożywaniu alkoholu i twierdzi, że jest od niego uzależniona. Wykazano, że młodzież rozumie, że alkoholizom jest chorobą, ale nie potrafi rozpoznać właściwie momentu zagrożenia. Niepokojący jest fakt, że problem alkoholizmu występuje w rodzinach badanych, a osobą nadużywającą alkohol jest najczęściej ojciec. Problem uzależnienia u swoich rodziców jest dostrzegany przez młodzież.
-
RekordWpływ choroby, poziomu wiedzy prozdrowotnej i edukacji na jakość życia pacjentów(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2015) Spisacka, Stanisława ; Markert. RyszardWspółczesna medycyna wymaga wszechstronnego rozwoju, możliwie szerokiego zakresu badań. W niniejszej publikacji przedstawiamy szeroki zakres zagadnień badawczych. Stosowane obecnie w medycynie metody diagnostyczne, terapeutyczne, zdobywanie wiedzy i edukacja mają korzystny wpływ na wydłużanie się życia osób cierpiących na choroby przewlekłe. Naturalnym postępowaniem badaczy jest ocena wpływu choroby, wiedzy i edukacji na poprawę jakości życia tej grupy osób. Badanie i analiza sytuacji życiowej pacjentów pozwala badaczom wyciągać wnioski, jakie postępowanie pacjentów i pracowników ochrony zdrowia jest niezbędne dla zapewnienia dobrej jakości życia. Przedstawione w niniejszej monografii prace badawcze i przeglądowe prezentują analizę tych zagadnień. Oddając czytelnikom do rąk tę monografię mamy nadzieję, iż będzie ona źródłem istotnych informacji możliwych do wykorzystania przez osoby poszukujące nowych rozwiązań i nowych wyzwań niezbędnych w prowadzeniu badań naukowych coraz lepszej jakości.