Wydawnictwo Akademii Bialskiej (WU)
Stały URI dla tego zespołu
Przeglądaj
Przeglądanie Wydawnictwo Akademii Bialskiej (WU) według Tytuł
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
Rekord(A)symetria postawy ciała zawodniczek wybranych konkurencji lekkoatletycznych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2017) Zdunek, Marta ; Sawczuk, Magdalena ; Sidoruk, JulitaPostawa ciała człowieka określana jest jako charakterystyczny układ poszczególnych odcinków ciała w pozycji stojącej. Jej jakość zależy m.in. od stanu napięcia układu mięśniowo-więzadłowego, kostno-stawowego czy neurologicznego, ale także od stanu emocjonalnego, podejmowanej aktywności fizycznej oraz nawyków higieniczno-zdrowotnych. Prawidłowa postawa ciała jest czynnikiem decydującym o stabilności wyprostowanej pozycji ciała człowieka, jest warunkiem ekonomicznego wydatkowania energii ustroju dla zrównoważenia ciała oraz zapewnia właściwe ułożenie i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Pojęcie stabilności postawy ciała wiąże się ze zjawiskiem symetrii. Sylwetka człowieka oglądana z przodu i z tyłu wydaje się być symetryczna. Jednak w praktyce obie jej strony (prawa i lewa) nie są identyczne, co wiąże się m.in. z niejednakowym rozmieszczeniem narządów wewnętrznych, ze skłonnością do dominacji czynności wykonywanych prawą i lewą kończyną i tym samym niejednakowym napięciem mięśni, więzadeł i zakresem ruchów w stawach. Celem pracy była analiza jakości postawy ciała oraz ukazanie zmian w sylwetce badanych zawodniczek konkurencji rzutowych i skocznych lekkiej atletyki. Do oceny postawy ciała zastosowano metodę subiektywną - uproszczone oględziny ortopedyczne ukierunkowane na ocenę symetrii ciała oraz metodę obiektywną z użyciem aparatury pomiarowo-badawczej DIERS formetric III 4D – Static and Dynamic Measurement of Spine & Posture. Osoby badane przyjmowały swobodną, naturalną pozycję stojącą z równomiernie obciążonymi obiema stopami przy zachowaniu wyprostowanych kończyn dolnych. Ponadto dokonano oceny stanu wysklepienia stóp w oparciu o metodę Clarke’a. Uzupełnieniem oceny postawy ciała i wysklepienia stóp było określenie ruchomości w stawach barkowych - test Degi i w stawach biodrowych - test Thomasa.
-
RekordAktywizacja zawodowa w procesie kształtowania bezpieczeństwa społecznego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2020) Chrząszcz, AnetaW niniejszym opracowaniu, w celu przybliżenia zagadnienia aktywizacji zawodowej, która odgrywa istotną rolę w procesie kształtowania bezpieczeństwa społecznego, przedstawiono istotę aktywizacji zawodowej oraz jej uwarunkowania na rynku pracy. Omówiono także instrumenty, stosowane przez państwo, mające służyć pobudzaniu aktywności zawodowej, przede wszystkim poprzez wspieranie zatrudnienia, bądź przynajmniej minimalizowanie skutków pozostawania bez pracy. W opracowaniu wskazano również, że w kształtowaniu bezpieczeństwa społecznego ważną rolę obok instytucji państwowych, odgrywa sam obywatel, który poprzez podejmowane przez siebie działania wpływa na poczucie bezpieczeństwa.
-
RekordAktywność fizyczna przejawem zachowań zdrowotnych dziewcząt o zróżnicowanej masie ciała(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Mandziuk, Marta ; Popławska, HelenaCelem pracy była ocena aktywności fizycznej dziewcząt wiejskich w wieku gimnazjalnym z uwzględnieniem podziału na grupy w zależności od wartości wskaźnika masy ciała (BMI). Materiał i metody: Badaniami objęto 166 dziewcząt w wieku 13-15 lat ze szkół wiejskich w powiecie bialskim. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, posługując się autorską ankietą zawierającą pytania dotyczące pozalekcyjnej aktywności fizycznej. Dokonano również pomiarów wysokości i masy ciała, na podstawie których obliczono wartości wskaźnika BMI, a następnie wydzielono spośród badanych trzy grupy – niedowaga, norma i nadwaga wraz z otyłością. Wyniki i wnioski: Większość dziewcząt z nadwagą i otyłością przeznacza za mało czasu na pozalekcyjną aktywność fizyczną. W grupie osób z niedowagą wraz ze wzrostem ilości godzin przeznaczonych na aktywność fizyczną zwiększał się odsetek badanych. Głównym motywem podejmowania aktywności fizycznej w wydzielonych grupach była chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Wykazano istnienie różnic istotnych statystycznie w wypowiedziach badanych dziewcząt dotyczących motywów podejmowania aktywności fizycznej. Najczęściej wymienianą przyczyną nie uprawiania aktywności fizycznej był brak czasu, w mniejszym stopniu - lenistwo i brak współćwiczącego (różnice nie istotne statystycznie). Wyniki badań pozwalają na sformułowanie wniosku: W związku z obniżającą się aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży należy zwiększyć świadomość młodych ludzi odnośnie roli aktywności fizycznej w życiu człowieka.
-
RekordAktywność fizyczna uczniów jako element zachowań zdrowotnych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021) Korpak, FilipZachowania zdrowotne są jednym z najważniejszych czynników determinujących zdrowie człowieka. Ich kształtowanie i krystalizacja zachodzi szczególnie w okresie dojrzewania, a następnie są one przenoszone na okres wczesnodorosły i dorosły (Woynarowska, 2008). Do ryzykownych zachowań zdrowotnych zalicza się m.in. niską aktywność fizyczną, nieprawidłowe odżywianie, picie alkoholu, palenie tytoniu, używanie substancji psychoaktywnych a także ryzykowne zachowania seksualne (Zadworna-Cieślak, Ogińska-Bulik, 2011). Zachowania antyzdrowotne uważane są za jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych. W grupie ludzi młodych wytwarzane są nawyki prozdrowotne i utrwala się wybrany styl życia. Dlatego rodzina i szkoła powinny w sposób szczególny w tym okresie włączyć się w formowanie właściwych praktyk służących zdrowiu (Borzycka- Sitkiewicz, 2006) takich m.in. jak odpowiednia w zakresie czasu trwania i intensywności aktywność fizyczna. Zaza i in. (2005) dostrzegają, że główne zadania przypadają szkole i prowadzonym zajęciom rekreacyjnym, gdyż to właśnie na obowiązkowych zajęciach szkolnych młodzież spędza większą część dnia. We współczesnym świecie, w dobie postępu cywilizacyjnego obserwuje się powiększającą się dysharmonię między wydolnością fizyczną, sprawnością umysłową i psychiczną, zdrowiem i odpornością człowieka a stawianymi zadaniami (Biernat, 2011). Kształtowanie prozdrowotnych zachowań – w tym przeciwdziałanie hipokinezji i otyłości – staje się wręcz kulturową powinnością (Bauman, 1995).
-
RekordAktywność społeczna w organizacjach pozarządowych na przykładzie miasta Łaskarzew(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2020) Lipska, KarolinaNiniejsza praca dotyczy problematyki aktywności społecznej w organizacjach pozarządowych na przykładzie miasta Łaskarzew. Badania przeprowadzono wśród społeczności lokalnej miasta oraz członków wybranych organizacji prosperujących na jego obszarze. Prace badawcze polegały głównie na zgromadzeniu i analizie informacji na temat miasta oraz organizacji w nim funkcjonujących, w celu przybliżenia wizerunku Łaskarzewa i wyszczególnionych stowarzyszeń, jakie funkcjonują na jego obszarze. Posłużono się metodą jakościową, aby zdobyć dogłębną wiedzę na dany temat przy interpretacji i analizie wywiadów, rozmów, dokumentów, materiałów źródłowych, statutów organizacji oraz stron internetowych oraz metodą ilościową, służącą głównie do opisu socjograficznego badanego terenu na podstawie danych statystycznych. Z badań wynika, iż na terenie miasta o powierzchni 15,4 km2 i blisko 5000 mieszkańców znajduje się siedem zarejestrowanych stowarzyszeń, z których pięć prowadzi aktywną działalność, natomiast na temat jednej nie zdobyto informacji.
-
RekordAn American short story course: an attempt at integrating content and language learning(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2015) Popławska, MartaTeaching literature in a foreign language at university level brings multiple challenges connected with the level of students’ general knowledge, expertise in literary theory or literary analysis as well as their language skills. Having the above-mentioned ideas in mind, the author of the study attempted to research into and employ alternative approaches and methods in order to diversify literature classes and adapt them to the needs of today’s students, also the struggling ones. Literature classes seem to provide almost perfect CLIL setting, where literary theory and literary analysis can be naturally combined with language analysis and learning. Thus, the following paper describes American Short Story classes that were conducted from CLIL perspective and seeks to inquire into the issue of integrating literature reading with writing skills. Numerous advantages suggest that content and language learning might be beneficial for students giving them an opportunity to develop their knowledge of and sensitivity to cultural as well as linguistic issues, additionally enhancing their independence and confidence in the learning process.
-
RekordAnaliza luki kompetencyjnej na lokalnym rynku pracy(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Dresler, EwelinaCelem artykułu jest przedstawienie struktury luki kompetencyjnej na lokalnym rynku pracy na przykładzie 150 podmiotów gospodarki narodowej zatrudniających co najmniej 10 osób w mieście Biała Podlaska i powiecie bialskim. Badania zostały wykonane w ramach projektu „Przejdźmy do praktyki! Pilotażowa ścieżka przygotowania studentów Zarządzania do wejścia na rynek pracy” realizowanego przez Państwową Szkołę Wyższą im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W pracy przedstawiono wyniki badań 150 pracodawców przeprowadzone w 2013 roku metodą ankietową.
-
RekordAnaliza możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie Mazowsza(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2017) Hawryluk, UrszulaEnergia niekonwencjonalna pochodzi z niewyczerpywanych, naturalnych źródeł, które w procesie przetwarzania wykorzystują energię promieniowania słonecznego, wiatru, ciepła ziemi, wody oraz energię pozyskiwaną z biomasy. W parze z rozwojem cywilizacji idzie wzrost zużycia energii przypadającej na jednostkę społeczeństwa i czasu. Wzrost wykorzystania energetyki odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym wpływa na poprawę efektywności eksploatowania i oszczędzania zapasów surowców energetycznych, redukcję ilości produkowanych odpadów oraz poprawę stanu środowiska, w wyniku redukcji zanieczyszczeń, zarówno do atmosfery jak i wód. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przynosi korzyści nie tylko dla lokalnych społeczności (wzrost poziomu bezpieczeństwa energetycznego, nowe miejsca pracy), ale także korzyści ekologiczne – przyczynia się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Celem niniejszej pracy była analiza możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie Mazowsza. Przegląd potencjalnych zasobów każdego ze źródeł pokazuje, które obszary są preferowane do wykorzystywania poszczególnych rodzajów energii. Potencjalne możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są na Mazowszu niezbyt duże i wynoszą około 8 000 000 MWh rocznie. Stanowi to jedynie 1/3 obecnego zapotrzebowania na energię.
-
RekordAnaliza nośności i stanu deformacji belki żelbetowej obciążonej statycznie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Smarzewski, Piotr ; Barnat-Hunek, DanutaWyniki prezentowane w niniejszej pracy stanowią dopełnienie rezultatów dotyczących analizy stanu naprężenia i mechanizmu zarysowania modelowej zginanej belki żelbetowej, wzmocnionej wiotkimi prętami stalowymi modelowanymi dyskretnie w matrycy betonowej. Celem niniejszego artykułu jest analiza statycznej nośności belki żelbetowej w przyrostowym procesie obciążenia i ilustracja stanu przemieszczenia elementu belkowego. Poprawność założonych modeli betonu i stali zbrojeniowej weryfikowano przez porównanie otrzymanych wyników obliczeń numerycznych z wynikami obliczeń analitycznych.
-
RekordAnaliza stanu naprężenia i mechanizmu zarysowania belki żelbetowej obciążonej statycznie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Smarzewski, Piotr ; Barnat-Hunek, DanutaW niniejszej pracy przedstawiono analizę stanu naprężenia i mechanizmu zarysowania modelowej zginanej belki żelbetowej, traktowanej, jako kompozycja materiałowa składająca się z betonu wzmocnionego wiotkimi prętami stalowymi rozłożonymi dyskretnie w matrycy. W celu weryfikowania poprawności założonych modeli materiałów konstrukcyjnych: betonu i stali zbrojeniowej, porównano otrzymane wyniki obliczeń numerycznych z wynikami obliczeń analitycznych.
-
RekordAnaliza sytuacji epidemiologicznej gruźlicy ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Młynarska, Justyna ; Krawczyk, KrzysztofW dzisiejszych czasach wydawałoby się, że problem gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) przestał istnieć. Obecnie ocenia się, że 1/3 populacji świata jest zainfekowana prątkami gruźlicy będącymi przyczyną wywołania choroby. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia z każdym rokiem przybywa coraz więcej zachorowań, nie tylko w rejonach dotkniętych biedą i ubóstwem. W artykule przedstawiono istotę choroby, czynniki zwiększające zachorowalność oraz profilaktykę. Istotę artykułu stanowiły również dane epidemiologiczne dotyczące świata oraz Polski, gdzie przedstawiono dokładną analizę wyników epidemiologicznych terenu lubelskiego, należącego do najbardziej obciążonego rejonu Polski.
-
RekordAnaliza uwarunkowań prawnych związanych ze sprzedażą produktów rolnych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Długosz, Artur ; Kołodziejczyk, Agnieszka KingaSprzedaż rolnych produktów żywnościowych na obszarach wiejskich jest praktyką powszechnie stosowaną jednak nie zawsze pozostającą w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Istnieje bowiem wiele wytycznych dotyczących produkcji i sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych, których rolnikom trudno jest przestrzegać. Przepisy prawa w tym zakresie są bowiem bardzo restrykcyjne. Niniejszy artykuł zawiera analizę najważniejszych uwarunkowań prawnych w zakresie sprzedaży produktów rolnych oraz prezentuje wyniki badań przeprowadzonych wśród rolników, których celem było poznanie ich opinii na temat prawnych warunków sprzedaży własnych przetworzonych produktów.
-
RekordAnaliza wiedzy i świadomości mieszkańców Białej Podlaskiej na temat prawa pracy(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2016) Samek, Beata ; Tymicka, MałgorzataPrzedmiotem poniższych badań były zagadnienia związane z prawem pracy. Badanie miało na celu określenie poziomu wiedzy i świadomości mieszkańców Białej Podlaskiej w tym zakresie. Zostało ono przeprowadzone w formie anonimowej ankiety internetowej wśród reprezentatywnej grupy 100 mieszkańców Białej Podlaskiej. W badaniu zastosowano celowy dobór próby. Kwestionariusz ankiety składał się z trzynastu pytań zamkniętych, jednego pytania otwartego oraz metryki osobowej. Pytania zawarte w kwestionariuszu dotyczyły m.in. głównych zasad prawa pracy, wynagrodzeń, urlopów oraz rozróżnienia umów o pracę od umów cywilno-prawnych. Z przeprowadzonych badań wynikło, że poziom wiedzy z zakresu prawa pracy wśród objętych badaniem mieszkańców Białej Podlaskiej jest na niskim poziomie. W badaniu odnotowano wiele błędnych odpowiedzi świadczących o braku wiedzy w zakresie podstawowych zagadnień z dziedziny prawa pracy. Zważając na fakt, iż ponad połowa respondentów wyraziła chęć pogłębienia wiedzy z zakresu prawa pracy, istotne jest umożliwianie mieszkańcom Białej Podlaskiej zdobywania wiedzy w tym zakresie, gdyż jak powszechnie wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi.
-
RekordAnaliza wywiadowcza jako ważny element bezpieczeństwa narodowego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021) Dalinczuk, LanaWywiad jest bardzo ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących polityki zagranicznej, polityki wewnętrznej, bezpieczeństwa międzynarodowego i obrony. Każdy cykl wywiadowczy składa się z następujących etapów: planowania, zbierania, przetwarzania, analizy i rozpowszechniania informacji. Analiza wywiadowcza, jako część cyklu wywiadowczego, odnosi się do interpretacji przez ekspertów surowych informacji zebranych przez środowisko wywiadowcze. Wszyscy decydenci polityczni oczekują, że analiza wywiadowcza będzie profesjonalna, dokładna, rzetelna, terminowa, adekwatna do ich potrzeb i obiektywna.
-
RekordAn analysis of determinants of economic activity in cross-border cooperation between Poland and Belarus(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2015) Świerczewska-Pietras, Katarzyna ; Pyra, Mariusz ; Siluk, TatjanaThe first section of the publication presents the essence of economic activity and cross-border cooperation, as well as the identification of the most important legal acts and public institutions in this respect. The second chapter contains practical advice as for having an idea for a business, the strategy of business plan development, and the role of the company’s brand. Moreover, a concept of corporate social responsibility is introduced, which in the twenty-first century is becoming increasingly important in the light of sustainable development. The third chapter deals mainly with issues of legal and organizational establishment, and suspension and liquidation of economic activity in Poland and Belarus. It also tackles the subject of doing business by external companies, which can be helpful in the implementation of cross-border cooperation. The chapter also contains the analysis of tax issues. The last chapter characterizes Poland and Belarus in terms of basic information about the country, the administrative system, the economy, and the bilateral economic cooperation. This information should facilitate setting up a business in a given area or cooperation with foreign partners. In addition, this chapter discusses the aspect of special economic zones and identifies the most important institutions of business environment. The authors of the following publication are hoping that theoretical knowledge, practical information as well as the analisis of the submitted data, will make it easier for potential entrepreneurs to decide to set up their business, and for the entrepreneurs already functioning in the market – to take further steps in doing business, and perhaps developing their activities on foreign markets.
-
RekordAnatomia destrukcji bezpieczeństwa państwa i narodu. Źródła do dziejów partii komunistycznej w regionie bialskopodlaskim w latach 1918-1989(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2016) Borek, Paweł ; Magier, DariuszPomimo upływu ćwierćwiecza od upadku dyktatury partii komunistycznej w Polsce, nadal nie doczekaliśmy się opracowań monograficznych dotyczących jej dziejów w regionie bialskopodlaskim, które w sposób kompletny, całościowy ukazywałyby historię tej swoistej agentury sowieckiej i jej destrukcyjny wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne Polski przedwojennej oraz istotę jej władzy i niszczący wpływ na społeczeństwo w Polsce powojennej. Nie wypełnią tej luki ważne, choć nie obejmujące całości zagadnienia publikacje, które ukazały się dotychczas (zob. Wykaz prac o partii komunistycznej w regionie bialskopodlaskim). Poza przyczynami natury obiektywnej, które wiązać należy z realiami politycznymi III RP, powodów tego należy upatrywać w ciągle niedostatecznym rozpoznaniu ogromnej ilości materiału źródłowego. Ta luka badawcza przyczynia się dodatkowo do zanikania w świadomości społecznej wiedzy o faktycznej istocie komunizmu, który zaczyna być postrzegany przez pryzmat masowej pamięci podsycanej przez popkulturę. Coraz mniej kojarzy się ze zbrodniczym totalitaryzmem, a coraz bardziej z krzywym zwierciadłem komedii Stanisława Barei, i przez młode pokolenie odbierane jest jak swoisty teatr absurdu.
-
RekordAntropogeniczne i naturalne zagrożenia dla pszczół miodnych (Apis mellifica)(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Gołaszewski, Daniel ; Mystkowska, IwonaPszczoły są najbardziej pożytecznymi owadami naszego klimatu. Owady te są najlepszymi zapylaczami, oprócz tego wytwarzają wiele pożytków takich jak: wosk, propolis, mleczko pszczele, miód, pyłek, pierzga oraz jad pszczeli. Pożytki pszczele są wykorzystywane między innymi w branży spożywczej, medycznej, kosmetycznej i wielu innych. Albert Einstein uważał, że pszczoły są najważniejszymi owadami dla człowieka i bez ich obecności ludziom zostaną jedynie 4 lata życia. Z dokładniejszych badań wynika, że czas ten wynosi 10 lat. Społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy jak ważnymi owadami są dla człowieka pszczoły oraz jak bardzo delikatne są te istoty. Zagrożenia dla pszczół płyną od strony ludzi jak i natury. Wraz z ciągłymi zmianami i uproszczeniami w uprawie użytków rolnych jak i w technologii idącej na przód, gatunek ten wkrótce może stać się gatunkiem zagrożonym. Celem pracy jest przedstawienie zjawisk i przyczyn, które wpływają na osłabienie kondycji pszczół oraz na ich wymieranie.
-
RekordAspiracje życiowe i perspektywy rozwoju młodzieży w powiecie bialskim(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2018) Tur, Sandra ; Błaszczak, Dawid ; Filipiak, Olga ; Romanowicz, Wiesław ; Tomczyszyn, DorotaBadania dotyczące młodzieży wpisują się w problematykę badawczą socjologii młodzieży. Współcześnie rzeczywistość społeczna ulega szybkim zmianom, co wpływa na zachowania społeczne. Młodzież to grupa społeczna szczególnie wrażliwa na wszelkiego rodzaju przeobrażenia zachodzące w porządku społecznym. Mówi się, że młodzi stanowią zwierciadło, w którym mogą przejrzeć się dorośli, a wyróżniające ich cechy to: chęć zmiany, niezależności, zdobywania nowych doświadczeń, nastawienie na nowości. Młodzież zawsze stawała przed niełatwymi wyborami, zmagała się z trudnościami, jakie napotykała na swojej drodze. Dorastanie to trudny czas wchodzenia w dorosłe życie, na nowo zdefiniowanie swojej roli społecznej. Młodzi poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, zadają je często dorosłym, uzyskując różnorodne odpowiedzi. Wchodzenie w świat dotąd nieznany to fascynująca podróż. Przewodnikami na tej drodze mogą być starsze pokolenia wyposażone w bagaż doświadczeń, określony system wartości i elementy tradycji. Obserwując zachowania dojrzałych członków społeczeństwa, młodzież może czerpać wiele. Na tej podstawie możliwe jest tworzenie scenariuszy własnego życia, a tym samym ponoszenie odpowiedzialności za swoje wybory. Dorośli także mogą uczyć się od młodych, przede wszystkim otwartości i wrażliwości. Te dwa na pozór odmienne światy powinny się uzupełniać.
-
RekordAssessment in online education: focus on score reporting(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022) Malec, WojciechThis article discusses score reporting in the context of computer-based assessment, especially online language testing in academic environments. Score reporting, understood as the communication of information about test results, is presented as an essential element of operational test use, which is a component of the process of test development. The article gives some consideration to the calculation of two types of final results, i.e. arithmetic and weighted mean scores, and outlines an online testing system, WebClass, where such results are obtained and reported automatically. Moreover, examples are given of several score reports, such as individual singletest reports and cumulative reports (summarising the results of all assessments) for students, as well as cumulative group reports and reports summarising the results of a selected test for teachers. Thanks to technology, score reports can be automatically updated as soon as new responses are submitted by test takers.
-
RekordAsymetria w wojnach i konfliktach zbrojnych – wyzwanie XXI wieku?(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2015) Lasota, JacekRozważania nad wojną towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Umysł człowieka od zawsze dążył do zrozumienia i wyjaśnienia fenomenu jakim są wojna i konflikt zbrojny. Słowa starochińskiego dowódcy i myśliciela Sun Tzu, świadczą jak ważnym problemem była już wówczas wojna, stwierdził on, że wojna jest dla państwa sprawą najważniejszej wagi, sprawą życia lub śmierci, drogą wiodącą do przetrwania lub upadku. M. Howard w swojej książce pt. Wojna w dziejach Europy zauważył, że nie ma żadnej dziedziny ludzkiej działalności, która by nie była w mniejszym lub większym stopniu związana z wojną. Wojna była zawsze częścią ludzkiego losu. Nie można więc obecnie przedstawiać sposobów prowadzenia wojen bez ogólnego wskazania celów, w których imię się je toczyło.