Wydawnictwo Akademii Bialskiej (WU)
Stały URI dla tego zespołu
Przeglądaj
Przeglądanie Wydawnictwo Akademii Bialskiej (WU) według Data wydania
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordBibliografia publikacji pracowników Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej 2006-2010(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2011) Dziołak, Marzena ; Pykacz, SylwiaBibliografia publikacji pracowników Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej: 2006-2010 jest bibliografią specjalną i retrospektywną, prezentującą w układzie chronologicznym publikacje afiliowane przez naszą Uczelnię. Stanowi kontynuację Bibliografii za lata 2001-2005. Ujęte w publikacji materiały obrazują dorobek Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej w okresie kolejnych pięciu lat jej istnienia oraz ukazują aktywność publicystyczną i rozwój naukowy kadry. Zestawienie rejestruje wydawnictwa zwarte, referaty konferencyjne, prace w publikacjach zbiorowych, artykuły w wydawnictwach ciągłych, prace redakcyjne i dokumenty elektroniczne. Opisy większości prac wykonano z autopsji, opierając się na zbiorach Biblioteki Uczelnianej, natomiast w sytuacjach, gdy dostęp do źródeł publikacji był niemożliwy, korzystano z informacji uzyskanych od autorów, z kopii dokumentów potwierdzających afiliację, bibliografii narodowej, baz danych i innych dostępnych źródeł informacji. Dane zawarte w opisach bibliograficznych przejmowano w wersji oryginalnej, jaka występuje w publikacjach - dotyczy to głównie tytułów. Bibliografia zawiera ogółem 783 pozycje uszeregowane według chronologii wydawniczej, natomiast w obrębie poszczególnych lat wydania opisy ułożone są w porządku alfabetycznym nazwisk autorów.
-
RekordKoła Naukowe - szkołą twórczego działania. Edycja trzecia(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Niźnikowska, Ewelina ; Baj-Korpak, JoannaZbiór publikacji zawartych w niniejszej pracy odnosi się do zagadnień z zakresu wielu dyscyplin naukowych, w tym medycznych, społecznych czy ekonomicznych. Opracowanie obejmuje dwadzieścia trzy doniesienia wygłoszone podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych zorganizowanej przez Koło Naukowe Studentów Turystyki i Rekreacji Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Celem konferencji było stworzenie interdyscyplinarnego forum do prezentacji osiągnięć naukowych studentów należących do uczelnianych kół naukowych. Wierzymy, iż niniejsza publikacja trafi do szerokiego grona odbiorców, a zakres podjętej problematyki spotka się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród teoretyków, jak i praktyków - zwłaszcza „młodych naukowców” wkraczających w bogaty świat nauki. Wyrażamy nadzieję, że niniejsze opracowanie sprosta oczekiwaniom czytelników, tym samym stanie się inspiracją dla środowisk akademickich do podjęcia dalszych działań na rzecz rozwoju naukowego studentów.
-
RekordSpołeczne, środowiskowe i biologiczne zagrożenia zdrowia a kształtowanie zachowań prozdrowotnych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Tokarska-Rodak, Małgorzata ; Markert, RyszardW artykułach stanowiących monografię poruszana jest aktualna tematyka związana z występowaniem w społeczeństwie chorób o charakterze społecznym, cywilizacyjnym, związanych z jakością i tempem życia współczesnego człowieka lub powstających w związku z wpływem czynników biologicznych. Prace poruszają ważne kwestie związane z otyłością, problemem bólu i opieką nad pacjentem, a także zagadnienia związane z wiedzą i świadomością młodzieży w odniesieniu do problematyki zdrowia. Wobec wieloczynnikowych zagrożeń zdrowia człowieka istotny jest aspekt zachowań prozdrowotnych, kształtowanie świadomości ludzi w zakresie profilaktyki chorób, poprawy jakości życia i zachowań w zależności od wieku, w tym kwestie żywienia i aktywności ruchowej. W działaniach zmierzających do poprawy stanu zdrowia społeczeństw istotną rolę odgrywają badania eksperymentalne. Mogą one stanowić drogę do poznania oddziaływań różnego typu substancji – leków czy też toksyn, zaś praktyczne wdrożenie wyników w nich uzyskanych może w konsekwencji ułatwić wczesne wykrywanie i monitorowanie chorób związanych z narażeniem na czynniki niebezpieczne.
-
RekordPostawy wobec prokreacji a więź małżeńska. Studium empiryczne z Duszpasterstwa Rodzin na podstawie badań małżonków w parafii Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zajączkowski, PiotrNiniejsza dysertacja składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią dwa rozdziały omawiające badaną problematykę od strony teoretycznej. Pierwszy rozdział przedstawia nauczanie Kościoła katolickiego w zakresie postaw prokreacyjnych i ich oceny moralnej. Nauczanie to opiera się w dużej mierze na wyjaśnianiu terminu odpowiedzialnego i nieodpowiedzialnego rodzicielstwa. Ważne jest to, aby dostrzec w całości, a nie tylko w części, troskę Kościoła wyrażającą się w obronie objawionego w naturze zamysłu Stwórcy wobec ludzkiej płciowości i płodności. Drugi rozdział będzie zawierał charakterystykę pojęcia więzi małżeńskiej. Najpierw przedstawiona w nim będzie refleksja teologiczno-etyczna na temat więzi małżeńskiej. Następnie zagadnienie więzi małżeńskiej zostanie ukazane w perspektywie psychologicznej. Istotne jest ukazanie wielu aspektów omawianego terminu w celu unaocznienia, jak wiele czynników jest ważnych dla budowania i pielęgnowania wzajemnej więzi małżeńskiej. Jest to jednocześnie rozdział stanowiący wstęp i punkt wyjścia dla kolejnych rozdziałów pracy, które będą weryfikacją opisanych w nim założeń i teorii. Drugą część dysertacji stanowią cztery kolejne rozdziały, treściowo odpowiadające poszczególnym paragrafom drugiego rozdziału, czyli więzi ekonomiczno- środowiskowej, więzi rozumianej jako współodczuwanie, więzi postrzeganej jako współrozumienie oraz więzi budowanej przez współdziałanie małżonków. W rozdziałach tych zostaną przedstawione wyniki badań empirycznych i analiz statystycznych oraz zostanie podjęta próba ich interpretacji. Najważniejszym założeniem analizy zawartości źródeł empirycznych i ich interpretacji jest wpływ postawy wobec prokreacji na więź małżeńską badanych małżonków. W zakończeniu rozprawy znajdzie się natomiast podsumowanie wyników analiz szczegółowych wraz z konkretnymi wnioskami oraz sugestiami skierowanymi do duszpasterstwa rodzin, dla którego niniejsza dysertacja stanowić powinna skuteczną pomoc.
-
RekordPaństwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Polsce. Dokonania, stan obecny, perspektywy(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Adamowicz, MieczysławPierwsze Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe powstały w 1998 r., obecnie więc obchodzą jubileusz 15-lecia. Sektor wyższego publicznego szkolnictwa zawodowego obejmuje dziś 36 uczelni, w których studiuje ponad 87 tys. studentów. Stały się więc ważnym sektorem polskiego systemu edukacji na poziomie wyższym. Razem z uczelniami niepublicznymi koncentrują się na działalności dydaktycznej, oferując głównie dyplomy inżyniera czy licencjata. Niektóre z uczelni zawodowych rozwijają także studia magisterskie. Wyrastając ze środowisk lokalnych współpracują z samorządami lokalnymi i regionalnymi oraz działają na rzecz miejscowych środowisk gospodarczych i społecznych. Uczelnie te stworzyły unikalną szansę na podjęcie studiów dla młodzieży z uboższych rodzin w miejscowościach oddalonych od większych miast. Znaczna część ze studiujących w PWSZ młodych ludzi nie miałaby szansy na zdobycie dyplomu uczelni wyższej, gdyby te uczelnie nie powstały niedaleko od miejsca ich zamieszkania. Piętnastolecie PWSZ stało się okazją do podsumowań, ocen i releksji odnoszących się do modelu tych uczelni, ich roli w systemie szkolnictwa wyższego i sposobów funkcjonowania. Rozpoczął się okres uroczystych jubileuszy organizowanych przez poszczególne uczelnie. Konferencja, która została zorganizowana w Sejmie RP w dniu 8 maja 2013 r., stworzyła forum, na którym przedstawiciele rządu, posłowie i senatorzy, rektorzy uczelni i dziennikarze podsumowali 15 lat wykorzystanych szans PWSZ i określili bariery ich dalszego rozwoju. Zakres tematyczny konferencji obejmował: 1. Doświadczenia Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w zakresie uwarunkowań i perspektyw rozwoju. 2. Działalność dydaktyczna – metodyka, organizacja, efekty. 3. Badania naukowe i rozwój kadry. 4. Finansowanie rozwoju – źródła, efektywność, bezpieczeństwo. 5. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe a rozwój lokalny i regionalny.
-
RekordWspółczesne dylematy polskiego rolnictwa III. Tom 1(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zarzecka, Krystyna ; Kondracki, Stanisław
-
RekordBudownictwo sztuką twórczego działania – innowacyjne rozwiązania we współczesnym budownictwie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Karwacka, AgnieszkaZwykłe i niezwykłe obiekty budowlane otaczają nas wszędzie i od zawsze. Ich obecność i związek z przestrzenią wpływa na kształt naszego życia oraz wywołują emocje i skojarzenia. Przestrzeń wokół budowli jest dobrem ograniczonym dlatego też winna być kształtowana w odpowiedni sposób. Rzadko kiedy, społeczeństwo zwraca uwagę na walory architektoniczne obiektów pojawiających się w ich miastach. Z kolei konstruktorzy i architekci, którzy takie gmachy projektują, robią to wyjątkowo starannie, szukając inspiracji między innymi w przyrodzie. Muszą oni połączyć restrykcyjne wymogi techniczne z formą architektoniczną korespondującą ze specyficznym sąsiedztwem obiektu. Budynki cechuje ich przeznaczenie, miejscowy klimat czy dostępność materiałów budowlanych. Współczesne gmachy stają się sposobem oddziaływania na społeczeństwo. Betonowo-szklane ściany gmachów mają miękko falujące kształty, a ponadto są pełne łagodności. Może się to wydawać dziwne, by tego typu obiekty wzniesione z betonu były podobne do przyrody. Takie realizacje są dowodem na to, że przy odrobinie dobrej woli i wkładu pracy można stworzyć atrakcyjną bryłę nawet z obiektu niekojarzącego się z walorami architektonicznymi. Współczesne możliwości konstrukcyjne ukazują jak może wyglądać współczesna architektura użyteczności publicznej - zarazem skromna i spektakularna, łącząca tradycję i nowoczesność.
-
RekordIII Konferencja Naukowa „Współczesne dylematy polskiego rolnictwa”. Materiały konferencyjne(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zadrożniak, Bogumił ; Kondracki, Stanisław ; Gugała, Marek ; Baranowska, Alicja
-
RekordWspółczesne dylematy polskiego rolnictwa III. Tom 2(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zarzecka, Krystyna ; Kondracki, Stanisław
-
RekordAnaliza stanu naprężenia i mechanizmu zarysowania belki żelbetowej obciążonej statycznie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Smarzewski, Piotr ; Barnat-Hunek, DanutaW niniejszej pracy przedstawiono analizę stanu naprężenia i mechanizmu zarysowania modelowej zginanej belki żelbetowej, traktowanej, jako kompozycja materiałowa składająca się z betonu wzmocnionego wiotkimi prętami stalowymi rozłożonymi dyskretnie w matrycy. W celu weryfikowania poprawności założonych modeli materiałów konstrukcyjnych: betonu i stali zbrojeniowej, porównano otrzymane wyniki obliczeń numerycznych z wynikami obliczeń analitycznych.
-
RekordRewaloryzacja zabudowy śródmieścia Jezioran w kontekście konstrukcyjno-materiałowym(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Pawłowicz, Joanna A. ; Szydlik, KrzysztofW niniejszej pracy, na przykładzie niewielkiego miasta Jeziorany (woj. warmińsko-mazurskie), wykazano rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne w zabudowie pierzejowej z przełomu wieku XVII i XVIII oraz w budynkach z lat 80 XX wieku. Przedstawiono, rodzaje więźb dachowych, konstrukcji murowych oraz fundamentów, a całość uzupełniono opisem materiałów stosowanych w trakcie odbudowy Jezioran po pożarze, który w roku 1783 strawił je niemal doszczętnie.
-
RekordNowoczesne metody ocieplania ścian zewnętrznych na przykładzie domu jednorodzinnego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Karwacka, Agnieszka ; Kościuk, Ewelina ; Lubańska, KlaudiaCelem niniejszej pracy jest zaprezentowanie nowoczesnych materiałów i metod do ocieplania ścian zewnętrznych. W pierwszej części „Wiadomości ogólne” zawarty jest opis metod zewnętrznego ocieplania ścian budynku, które można podzielić na trzy grupy sposób z zastosowaniem płyt izolacyjnych, sposób wykorzystujący materiały sypkie oraz sposób z użyciem tynków ocieplających. Ocieplanie ścian przy użyciu płyt izolacyjnych w Polsce dzieli się na: metody lekkie mokre, metody lekkie suche i metody ciężkie mokre. Wyróżnia się ponadto metodę ciężką suchą, ale zaliczana jest do tzw. systemów fasady wentylowanej (Gaczek, 2004). W części tej znajdują się również nowe zespolone technologie, czyli beton komórkowy, dotychczas znany Hotblok oraz pustak z wełna mineralna w środku, który wykorzystany będzie do obliczeń. W drugiej części „Obliczenia” znajduje się z analiza porównawcza oraz obliczenia współczynników przenikania ciepła U dla ścian ocieplanych tradycyjnie i nowocześnie.
-
RekordKształtowanie zabudowy obszarów śródmiejskich małych miast Warmii - o potrzebie rewaloryzacji(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zagroba, Marek ; Tanajewska, MartaŚródmieścia małych miast Warmii to historyczne, sięgające średniowiecza układy przestrzenne. Są to obszary będące przejawem tożsamości ośrodków, których zabudowa w różnym stopniu odzwierciedla charakterystyczne dla zabytkowych zespołów staromiejskich cechy. Złożyły się na to różne uwarunkowania. Urbanistyka i architektura tych zespołów wymaga na ogół podjęcia przekształceń rewaloryzacyjnych, które w swoich skutkach powodowałyby ekspozycję zespołów staromiejskich na tle pozostałych obszarów miasta. Działania takie są szansą na przywrócenie tym obszarom, znajdującym się w strefach ochrony konserwatorskiej ich historycznej tożsamości. Wymaga to rozwiązywania szeregu problemów i szerokiego spojrzenia, nie tylko w aspekcie kształtowania przestrzeni ale również konieczności budowy programów rewitalizacji.
-
RekordBalkony wspornikowe jako mostki termiczne(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Barnat-Hunek, Danuta ; Stankiewicz, KatarzynaReferat przedstawia rolę balkonów oraz zagrożenia jakie wiążą się z ich posiadaniem. Pokazany został wpływ rodzaju konstrukcji balkonu na powstawanie mostków termicznych, strat ciepła oraz ryzyko kondensacji pary wodnej i rozwoju grzybów, pleśni w przegrodach budynku. Za pomocą programu AnTherm zobrazowane zostały różnice w ucieczce ciepła z obiektu przez płytę balkonową przy zastosowaniu różnych rozwiązań ocieplenia płyty balkonu wspornikowego. Do obliczeń zastosowano izolację ze styropianu ekstrudowanego układanego w różnych częściach płyty oraz łącznik zbrojeniowy z koszykiem izotermicznym.
-
RekordWady budownictwa tradycyjnego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Zegardło, Bartosz ; Olszewska, Bogusława ; Marczuk, MateuszArtykuł przedstawia zestawienie charakterystycznych wady budownictwa tradycyjnego a zarazem przeanalizowanie ich skutków w odniesieniu do teraźniejszych wymagań budownictwa energooszczędnego. Podstawowymi wadami opisanymi w niniejszej pracy są wady izolacji termicznej oraz wady produkcyjno – konstrukcyjne. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat technologia wznoszenia obiektów budowlanych diametralnie zmieniła swój wygląd, co poskutkowało polepszeniem wykonania i dostosowania budynków do wymogów budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Niegdyś nie przykładano większej wagi do dokładności i sumienności prac montażowych. W efekcie pojawiały się liczne usterki w czasie eksploatowania obiektu, mogące zagrażać życiu mieszkańców. Czasami decydowały o niezwłocznej rozbiórce budowli. Obecnie istnieje możliwość reanimacji budownictwa tradycyjnego stosując liczne zabiegi modernizacyjne dzięki czemu tradycja ma szanse na przetrwanie.
-
RekordEnergia słoneczna jako energia przyjazna środowisku w województwie lubelskim(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Jakubowicz, AnnaW pracy przedstawiono wybrane projekty związane z energią słoneczną realizowane na terenie województwa lubelskiego w oparciu o Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, w Osi Priorytetowej VI: Środowisko i czysta energia, Działanie 6.2. Energia przyjazna środowisku. W pracy ukazano ilość zestawów solarnych zainstalowanych w ramach tegoż działania, zarówno w budynkach prywatnych mieszkalnych jak i w budynkach użyteczności publicznej. W szczególności wskazano projekty farm fotowoltaicznych zrealizowanych w ramach tegoż działania na terenie Lubelszczyzny.
-
RekordPrognozowanie efektywności hydrofobizacji cegły ceramicznej w oparciu o analizę statystyczną(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Barnat-Hunek, Danuta ; Smarzewski, PiotrJednym ze sposobów ograniczania destrukcyjnego wpływu wody na obiekty budowlane jest hydrofobizacja. W pracy podjęto próbę oceny skuteczności działania preparatów hydrofobowych opartych na związkach krzemoorganicznych poprzez analizę statystyczną wyników badań. Materiał badawczy stanowiła cegła ceramiczna pełna. Doświadczenia przeprowadzono na podstawie zaleceń instrukcji ZUAT-15/VI.ll-2/2001. Analizę statystyczną wyników badań nasiąkliwości powierzchniowej oraz wskaźnika absorpcji kropli wody przeprowadzono przy użyciu programu Statistica. Ze względu na dużą ilość zmiennych parametrów tj. różnorodność materiału badawczego, preparatów hydrofobowych i warunków przechowywania, przeprowadzono analizy statystyczne m.in. testy t-Studenta, Shapiro-Wilka, Levene’a, Browna-Forsythe’a, NIR oraz analizy regresji i wariancji ANOVA. Analizy pozwoliły na sformułowanie wniosków dotyczących skuteczności hydrofobizacji cegły ceramicznej.
-
RekordProblematyka zasolenia i zawilgocenia murów zabytkowego spichlerza w Kazimierzu Dolnym(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Barnat-Hunek, Danuta ; Karwacka, AgnieszkaW pracy scharakteryzowano główne czynniki powodujące niszczenie obiektów zabytkowych Kazimierza Dolnego wykonanych z opoki wapnistej. Woda, sole w niej rozpuszczalne, zmiany temperatury i działalność mikroorganizmów to główne przyczyny niszczenia elementów kamiennych. Oddziaływanie wymienionych czynników może być związane również z wieloma błędami konserwatorskimi podczas remontów zabytkowych obiektów. W roku 2010 przeprowadzono ocenę stanu technicznego murów zabytkowego Spichlerza Ulanowskich. Wykonano badania stopnia zasolenia i wilgotności zabytkowych murów spichlerza. Podano charakterystykę mineralogiczno-petrograficzną opoki wapnistej. Na podstawie wyników badań sformułowano ogólne zalecenia dotyczące zakresu prac remontowych fasady budynku.
-
RekordSkuteczność zarządzania roszczeniami w budownictwie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Maik, Artur ; Dębska, MartynaW niniejszym opracowaniu zaprezentowano kluczowe zagadnienia zarządzania roszczeniami w projektach budowlanych. Przedstawiono cele, rodzaje, a także strategię gospodarki roszczeniowej przedsiębiorstw. Opisano także koncepcję metodyki dostosowanej do aktualnych warunków gospodarczych w obszarze zarządzania roszczeniami. Przedstawiono wyniki badań wstępnych oraz efekty czynności pilotażowych w przedsiębiorstwie budowlanym.
-
RekordBadania belek żelbetowych z betonu wysokowartościowego z dodatkiem włókien stalowych i polipropylenowych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Smarzewski, Piotr ; Szafraniec, MonikaW artykule przedstawiono wyniki badań i analizy belek żelbetowych z fibrobetonu wysokowartościowego z włóknami stalowymi i polipropylenowymi. Belki poddano zginaniu w schemacie 4-punktowym aż do ich zniszczenia. Badania wykonano dla trzech elementów o zmiennej ilości i zróżnicowanym rodzaju zbrojenia. W jednym elemencie skonstruowano typowe zbrojenie prętami stalowymi. W dwóch kolejnych pręty górne i strzemiona zastąpiono zbrojeniem rozproszonym o zmiennej procentowej objętości włókien stalowych i polipropylenowych. Do wyznaczenia stanu deformacji i odkształcenia wykorzystano system ARAMIS do trójwymiarowych bezkontaktowych pomiarów pól przemieszczeń i odkształceń.