2021, Volume 15, Issue 1
Stały URI dla tej kolekcji
Przeglądaj
Przeglądanie 2021, Volume 15, Issue 1 według Tytuł
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordCzy seniorzy są wykluczeni cyfrowo? Analiza potrzeb osób starszych w zakresie wsparcia informacyjnego / Are seniors digitally excluded? Analysis of the needs of older adults in terms of information support(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Jasiński, Arkadiusz Mirosław ; Bąkowska, AgnieszkaPrezentowane badania miały na celu analizę problemu wykluczenia cyfrowego, wskazanie form wsparcia informacyjnego seniorów oraz diagnozę potrzeb osób starszych w zakresie dostępu do informacji przy użyciu technologii cyfrowych. Materiał i metody. Przegląd literatury oraz badania kwestionariuszowe.Wyniki. W grupie osób w wieku powyżej 65 lat występuje problem wykluczenia cyfrowego. Wykluczenie cyfrowe jest rodzajem wykluczenia społecznego i może prowadzić do niższego subiektywnego dobrostanu w grupie osób starszych. Najczęściej seniorzy poszukują potrzebnych informacji wśród osób z najbliższego otoczenia. Najbardziej potrzebne informacje dotyczą usług w zakresie ochrony zdrowia. Najskuteczniejszą formą pozyskiwania informacji jest kontakt bezpośredni. Za najpoważniejszą przeszkodę, w pozyskaniu potrzebnych informacji, seniorzy uważają nieodpowiednie kanały i formy przekazu informacji przez instytucje. Wnioski. Dostępnych jest wiele form wsparcia informacyjnego seniorów, których skuteczność jest wyższa, jeśli są wdrożone na poziomie państwa. Zmniejszenie wykluczenia cyfrowego seniorów powinno być jednym z priorytetów polityki społecznej.
-
RekordNarcyzm a depresyjność oraz poczucie szczęścia. Mediacyjna rola samooceny i neurotyczności / Narcissism in the context of depressiveness and happiness. Self-esteem and neuroticism as mediators(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Łojan, AdamArtykuł skupia się na zależnościach pomiędzy narcyzmem wielkościowym i nadwrażliwym a depresyjnością oraz poczuciem szczęścia. Tematyka ta w ostatnich latach zyskuje na uwadze i popularności z uwagi na wieszczoną przez wielu badaczy epidemię narcyzmu wśród współczesnych społeczeństw, a także na rosnącą świadomość dotyczącą niejednorodności tego konstruktu. Materiał i metody. Zebrana próba wyniosła 122 osoby (65 mężczyzn i 57 kobiet), w wieku od 18 do 35 lat. Wyniki. Narcyzm wielkościowy, zgodnie z oczekiwaniami, okazał się być dodatnim predyktorem poczucia szczęścia. Analizy wykazały, że samoocena jest mediatorem nie tylko tej zależności, ale także może powodować efekt supresji w związku narcyzmu z depresyjnością. Typ nadwrażliwy był predyktorem depresyjności, choć jak sugerowała analiza modeli mediacyjnych, za ten dodatni związek odpowiedzialna była neurotyczność, która mediowała również ujemny związek tego typu narcyzmu z poczuciem szczęścia. Wnioski. Wydaje się, że samoocena i neurotyczność są bardzo ważnymi elementami dla dwóch typów narcyzmów, co potwierdziły analizy mediacji.
-
RekordNarracje bezdomnych kobiet na temat ich przyszłości. Doniesienie z badań jakościowych / Narratives of homeless women about their future: a qualitative analysis(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Piechowicz-Bogaczyk, MagdalenaNiniejszy artykuł ma na celu prezentację i analizę tego, jak bezdomne kobiety wyobrażają sobie swoją przyszłość. Materiał i metody. Badania jakościowe przeprowadzono na grupie 6 bezdomnych kobiet mieszkanek schronisk w Gdańsku i Poznaniu. Metodą badawczą, jaką się posłużyłam było studium przypadku, z zastosowaniem techniki w postaci wywiadu narracyjnego. Uwzględnione w tekście wyniki badań stanowią jedynie część obszerniejszych z tego zakresu. Z uwagi na ograniczenia tekstowe, postanowiłam zaprezentować jedną z wyróżnionych przeze mnie kategorii badawczych: przyszłość kobiet doświadczających bezdomności, ocenianą z ich punktu widzenia. Wyniki. Wyniki badań wskazują, że bezdomne kobiety pragną zmienić swoją sytuację życiową, jednak wizję swojej przyszłości widzą w kategoriach fatalistycznych, a w jej wyobrażenie wpisane są obawy i lęki; ponadto nie dysponują strategiami pomocnymi w zakresie zmiany aktualnego położenia życiowego. Wnioski. Kluczowy wniosek aplikacyjny obejmuje zasadność zaprojektowania i wdrożenia pomocy psychologicznej oraz aktywizację zawodową bezdomnych kobiet.
-
RekordNiezależne Centra Kultury w Polsce / Independent Cultural Centers in Poland(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Bergier, MichałNiezależne Centra Kultury (NCK) to forma działalności podejmowanej w większości przez młode osoby (w wieku 19-46 lat) tworzące stowarzyszenia. Osobowość prawna umożliwia tym grupom otrzymanie bazy lokalowej, w ramach której realizowane są poszczególne założenia zawarte w statutach stowarzyszeń. Zarówno charakter (specyfika), jak i działalność opisanych w poniższej pracy NCK są do siebie zbliżone. W ramach stowarzyszeń podejmowane są inicjatywy o charakterze kulturalno-społecznym, związane z aspektami artystycznymi, a także rekreacyjno-sportowymi. Poniższa praca powstała w oparciu o cztery aktywnie działające na terenie Polski NCK zlokalizowane w Gliwicach, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu. Celem pracy jest przedstawienie genezy NCK, nawiązującej do ruchu skłoterskiego oraz przemian będących konsekwencją ewolucji wspomnianego zjawiska.
-
RekordOpinie korzystających z samorządowych usług kulturalnych na temat odbudowy Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej / Opinions of customers of local government cultural services regarding the reconstruction of the Radziwiłł Castle and Park Complex in Biała Podlaska(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Kuś, Agnieszka ; Guzal-Dec, DanutaCelem pracy jest zbadanie opinii korzystających z samorządowych usług kulturalnych na temat potrzeby odbudowania Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, a także określenie determinant różnicujących te opinie. Materiał i metody. W pracy zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu, metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu zrealizowanego na próbie 1166 osób. Wyniki. Badani korzystający z usług kulturalnych w mieście wykazują potrzebę odbudowania Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej (ponad 70% respondentów poparło tę inicjatywę). Odbudowę zamku w oryginalnej formie najczęściej popierali mieszkańcy miasta, osoby starsze oraz źle oceniające swoją sytuację finansową. Przeciwko odbudowie zamku byli natomiast najczęściej mężczyźni, osoby młode oraz nisko wykształcone. Wnioski. Wyniki badań wskazujące na potrzebę rewaloryzacji najważniejszych elementów dziedzictwa miasta Biała Podlaska, w celu wykreowania pewnych obiektów tworzących wizerunek i wzmacniających tożsamość lokalną. Jawi się również pilna potrzeba wzmocnienia edukacji kulturowej młodzieży szkolnej zwłaszcza w obszarze tożsamości lokalnej.
-
RekordPrzeciwdziałanie zagrożeniom w funkcjonowania muzeów w Polsce podczas pandemii Covid-19 w 2020 roku w kontekście roli muzeów w tworzeniu tożsamości kulturowej oraz zabezpieczenia dziedzictwa kulturowego / Addressing threats to the functioning of museums in Poland during the Covid-19 pandemic in 2020 in the context of the role of museums in creating cultural identity and safeguarding cultural heritage(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Lipksi, ŁukaszW artykule przedstawiono zagrożenia dla funkcjonowania muzeów w Polsce podczas pandemii Covid-19 w 2020 roku w aspekcie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz w tworzeniu tożsamości kulturowej. Materiał i metody. W badaniu uczestniczyło 11 muzeów z dwóch województw: mazowieckiego oraz lubelskiego. Dane w badaniach pozyskano za pomocą wywiadu eksperckiego z merytorycznym przedstawicielem muzeum oraz informacji publikowanych na oficjalnych stronach internetowych muzeów. Wyniki. Wyniki badań wykazały, że największym zagrożeniem dla funkcjonowania muzeów podczas pandemii w zakresie tworzenia tożsamości kulturowej jest ograniczony bezpośredni dostęp do zbiorów dla zwiedzających. Wykazano również, że przeprowadzanie restauracji zabytków oraz proces konserwacji zbiorów przebiegał prawidłowo i w rezultacie nie stanowiło to zagrożenia dla ochrony dziedzictwa kulturowego. Wnioski. Uzyskane wyniki badania dały ogólny obraz zagrożeń, jakie mogą dotyczyć kształtowania tożsamości narodowej podczas ograniczenia lub braku dostępu do dóbr kulturowych, mających znaczenie dla dziedzictwa i rozwoju kulturalnego.
-
RekordPrzedsiębiorczość, innowacyjność, rozwój gospodarczy i instytucja socjalizująca – jako łańcuch kategorii powiązanych / Entrepreneurship, innovation, economic development and a socializing institution – as a chain of related categories(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Zdun, Magdalena MariaCelem artykułu jest zależnościowa diagnoza łańcuch pojęciowego: przedsiębiorczość – innowacyjność, rozwój – instytucja socjalizująca. Materiał i metody. Metodą analizy jest znaczeniowa rekonstrukcja wyeksponowanego w tytule łańcucha pojęć. Artykuł ma charakter teoretyczny, a narzędziem diagnozy jest krytyczna dyskusja pojęć i koncepcji. Wyniki. Wyniki analizy to diagnoza współzależność znaczeniowej, wyartykułowanych w tytule pojęć. W kolejnych, powiązanych ze sobą etapach, zaprezentowana zostaje obrona tezy głoszącej, że przedsiębiorczość i innowacyjność to kategorie powiązanie, a ostatnia z wymienionych jest sposobem wyrazu pierwszej. Jednocześnie analiza dowodzi, że kategorie te stanowią treść postaw i ról społecznych, za sprawą których aktorzy społeczni uczestniczą w rozwoju. Wnioski. Analiza prowadzi do ustalenia , że gospodarka jest przestrzenią współtworzenia i refleksyjnego współuczestnictwa. Do udziału w niej przygotowuje uniwersytet.
-
RekordRzeczywistość przemocy w rodzinie w Igbolandii w Nigerii: przyczyny i możliwe objawy / The reality of domestic violence in Igboland of Nigeria: causes and possible manifestation(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Ugwuanyi, Benedict Chidi ; Formella, Zbigniew SzczepanPrzemoc w rodzinie jest problemem globalnym i Nigeria nie jest zwolniona z tego wyzwania. Groźba przemocy domowej zagłębiła się w nigeryjskim społeczeństwie. Materiał i metody. Wykorzystano współczesne źródła referencyjne i opracowania naukowe poświęcone głównie psychologii i socjologii. Wyniki. Faktem jest, że większość ofiar w Igbolandii w Nigerii milczy na temat molestowania, z jakim spotykają się w swoich domach, ponieważ nie mają z kim porozmawiać lub nie mają gdzie zgłosić sprawy. Wnioski. Rząd na szczeblu federalnym, stanowym i lokalnym, przywódcy religijni i wszystkie inne osoby zajmujące takie stanowiska jak tradycyjni władcy, powinni znaleźć trwałe rozwiązania, które pomogłyby stawić czoła temu zagrożeniu społecznemu; a także zwiększać świadomość na temat niebezpieczeństw i konsekwencji angażowania się w przemoc w rodzinie, ponieważ doprowadzi to do ogromnego zmniejszenia liczby przypadków przemocy domowej.
-
RekordW złożonych sieciach zagrożeń ekologicznych – analiza przekazów medialnych na profilu Greenpeace Polska na portalu Facebook. Studium przypadku / In complex networks of ecological threats – analysis of media messages on the Greenpeace Polska profile on Facebook(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Dąbrowska-Prokopowska, EwaCelem artykułu jest przedstawienie wyników badań analizy treści przekazów medialnych na profilu Greenpeace Polska na Facebooku. Uwaga badawcza została skupiona na analizie stosowanych przez redaktorów strategii ukierunkowanych na zaangażowanie jego użytkowników. Materiał i metody. Wykonane badanie jakościowe opierało się na metodzie analizy treści przekazu medialnego wybranego profilu na portalu społecznościowym Facebook. Zastosowano również strategię studium przypadku, wymagającej pogłębionej i całościowej analizy określonego do badania profilu wraz z szerszym kontekstem jego funkcjonowania. Analiza treści dotyczyła w sumie 83 wpisów zamieszczonych na badanym profilu w przedziale dwóch miesięcy: września i listopada 2018 roku. Wyniki. Uzyskane wyniki badań zostały powiązane z szerszym kontekstem kształtowania się w społeczeństwie polskim świadomości ekologicznej, stosunku Polaków do ruchów ekologicznych oraz rozwojem social media. Wnioski. Na podstawie analizy wyników badań można wywnioskować, iż strategie medialne prezentowane na badanym profilu są ukierunkowane głównie na budowanie wizji funkcjonowania użytkowników w wirtualnej wspólnocie ludzi dbających o środowisko naturalne w sytuacji permanentnego zagrożenia ekologicznego.
-
RekordZachowania zdrowotne a intensywność użytkowania Facebooka wśród studentów / Health behaviours and the intensity of Facebook usage among students(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-05-31) Czerski, Wojciech MarcinCelem pracy była analiza intensywności użytkowania Facebooka w odniesieniu do deklarowanych zachowań zdrowotnych. Materiał i metody. Badaniami objęto 226 studentów w wieku 19-24 lat. Posłużono się metodą sondażu diagnostycznego wykorzystując skale diagnostyczne: IZZ Z. Juczyńskiego oraz KIUF J. Kusia i M. Szulżyckiego. Wyniki. Wyniki badań wskazują na niski i przeciętny poziom zachowań zdrowotnych, przy jednoczesnym przeciętnym poziomie intensywności użytkowania Facebooka. Występuje tu również ujemna korelacja pomiędzy wymiarem „Facebook jako nieodzowny element życia” a wynikiem globalnym i większością wymiarów zachowań zdrowotnych (IZZ). Wnioski. 1. Zachowania zdrowotne studentów są na pograniczu przeciętnego i niskiego, a średni wynik KIUF wskazuje na przeciętny poziom intensywności użytkowania Facebooka. 2. Wyższy poziom zachowań zdrowotnych wykazują osoby, które intensywnie korzystają z Facebooka.