Wydział Nauk o Zdrowiu (WNZ)
Stały URI dla tego zespołu
Przeglądaj
Przeglądanie Wydział Nauk o Zdrowiu (WNZ) według Data wydania
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordKoła Naukowe - szkołą twórczego działania. Edycja trzecia(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Niźnikowska, Ewelina ; Baj-Korpak, JoannaZbiór publikacji zawartych w niniejszej pracy odnosi się do zagadnień z zakresu wielu dyscyplin naukowych, w tym medycznych, społecznych czy ekonomicznych. Opracowanie obejmuje dwadzieścia trzy doniesienia wygłoszone podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych zorganizowanej przez Koło Naukowe Studentów Turystyki i Rekreacji Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Celem konferencji było stworzenie interdyscyplinarnego forum do prezentacji osiągnięć naukowych studentów należących do uczelnianych kół naukowych. Wierzymy, iż niniejsza publikacja trafi do szerokiego grona odbiorców, a zakres podjętej problematyki spotka się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród teoretyków, jak i praktyków - zwłaszcza „młodych naukowców” wkraczających w bogaty świat nauki. Wyrażamy nadzieję, że niniejsze opracowanie sprosta oczekiwaniom czytelników, tym samym stanie się inspiracją dla środowisk akademickich do podjęcia dalszych działań na rzecz rozwoju naukowego studentów.
-
RekordSpołeczne, środowiskowe i biologiczne zagrożenia zdrowia a kształtowanie zachowań prozdrowotnych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Tokarska-Rodak, Małgorzata ; Markert, RyszardW artykułach stanowiących monografię poruszana jest aktualna tematyka związana z występowaniem w społeczeństwie chorób o charakterze społecznym, cywilizacyjnym, związanych z jakością i tempem życia współczesnego człowieka lub powstających w związku z wpływem czynników biologicznych. Prace poruszają ważne kwestie związane z otyłością, problemem bólu i opieką nad pacjentem, a także zagadnienia związane z wiedzą i świadomością młodzieży w odniesieniu do problematyki zdrowia. Wobec wieloczynnikowych zagrożeń zdrowia człowieka istotny jest aspekt zachowań prozdrowotnych, kształtowanie świadomości ludzi w zakresie profilaktyki chorób, poprawy jakości życia i zachowań w zależności od wieku, w tym kwestie żywienia i aktywności ruchowej. W działaniach zmierzających do poprawy stanu zdrowia społeczeństw istotną rolę odgrywają badania eksperymentalne. Mogą one stanowić drogę do poznania oddziaływań różnego typu substancji – leków czy też toksyn, zaś praktyczne wdrożenie wyników w nich uzyskanych może w konsekwencji ułatwić wczesne wykrywanie i monitorowanie chorób związanych z narażeniem na czynniki niebezpieczne.
-
RekordWiedza na temat boreliozy oraz podejmowanie działań profilaktycznych wśród studentów Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Pańczuk, Anna ; Kozioł-Montewka, Maria ; Tokarska-Rodak, MałgorzataCelem pracy było poznanie poziomu i zakresu wiedzy na temat boreliozy oraz stosowania dostępnej profilaktyki wśród studentów kierunku turystyka i rekreacja. Materiał i metoda: Badania przeprowadzono wśród 148 studentów kierunku turystyka i rekreacja Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, którzy uczestniczyli w prelekcji na temat boreliozy. W pracy zastosowano metodę sondażu diagnostycznego i posłużono się autorskim kwestionariuszem ankiety. Wyniki: Najliczniejsza grupa studentów (43,9%) oceniła, iż ich wiedza na temat boreliozy, przed uczestnictwem w prelekcji, była minimalna. Po uczestnictwie w prelekcji 97,3% badanych uznało, że poziom ich wiedzy jest duży lub średni. Analiza zakresu wiedzy wykazała, że najwięcej osób (82,4%) nie wiedziała, co to jest i jak wygląda rumień wędrujący, 56,8% studentów nie znało zasad profilaktyki boreliozy, a 52,7% prawidłowego sposobu usunięcia kleszcza wkłutego w skórę. Wśród studentów, którzy byli ukłuci przez kleszcza najczęściej deklarowanym sposobem jego usunięcia było wykręcenie pęsetą (28,0%). Profilaktyka polegająca na oglądaniu ciała po powrocie z terenów zielonych stosowana jest często lub zawsze przez 47,3% badanych studentów. Stosowanie repelentów zadeklarowało 40,5%, w grupie tej dominowały jednak osoby, które stosują je rzadko. Wnioski: Wzrost rejestrowanych przypadków zachorowań na boreliozę oraz uzyskane wyniki badań sugerują potrzebę zintensyfikowania działań edukacyjnych z zakresu problematyki boreliozy i innych chorób odkleszczowych wśród osób zajmujących się turystyką i rekreacją.
-
RekordAktywność fizyczna przejawem zachowań zdrowotnych dziewcząt o zróżnicowanej masie ciała(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Mandziuk, Marta ; Popławska, HelenaCelem pracy była ocena aktywności fizycznej dziewcząt wiejskich w wieku gimnazjalnym z uwzględnieniem podziału na grupy w zależności od wartości wskaźnika masy ciała (BMI). Materiał i metody: Badaniami objęto 166 dziewcząt w wieku 13-15 lat ze szkół wiejskich w powiecie bialskim. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, posługując się autorską ankietą zawierającą pytania dotyczące pozalekcyjnej aktywności fizycznej. Dokonano również pomiarów wysokości i masy ciała, na podstawie których obliczono wartości wskaźnika BMI, a następnie wydzielono spośród badanych trzy grupy – niedowaga, norma i nadwaga wraz z otyłością. Wyniki i wnioski: Większość dziewcząt z nadwagą i otyłością przeznacza za mało czasu na pozalekcyjną aktywność fizyczną. W grupie osób z niedowagą wraz ze wzrostem ilości godzin przeznaczonych na aktywność fizyczną zwiększał się odsetek badanych. Głównym motywem podejmowania aktywności fizycznej w wydzielonych grupach była chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Wykazano istnienie różnic istotnych statystycznie w wypowiedziach badanych dziewcząt dotyczących motywów podejmowania aktywności fizycznej. Najczęściej wymienianą przyczyną nie uprawiania aktywności fizycznej był brak czasu, w mniejszym stopniu - lenistwo i brak współćwiczącego (różnice nie istotne statystycznie). Wyniki badań pozwalają na sformułowanie wniosku: W związku z obniżającą się aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży należy zwiększyć świadomość młodych ludzi odnośnie roli aktywności fizycznej w życiu człowieka.
-
RekordKrwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, a pilna interwencja zabiegowa(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Tomaszewski, Marek ; Banakiewicz, Katarzyna ; Jajko, Krzysztof ; Szypowski, Roman ; Zieliński, Paweł ; Zalewska, Luiza ; Tomaszewska, Monika ; Ślifirczyk, Anna ; Olchowik, GrażynaW skład górnego odcinka przewodu pokarmowego (GOPP) wchodzą elementy cewy jelitowej począwszy od jamy ustnej, aż do zagięcia dwunastniczo-czczego. Wrzody żołądka lub dwunastnicy, gastropatia krwotoczna, żylaki przełyku oraz wpustu czy zespół Mallory- ’ego i Weisa, należą do częstych przyczyn krwawienia z tego odcinka. Poniższy artykuł zawiera aktualny stan wiedzy dotyczący jednostek chorobowych wymagających pilnej interwencji zabiegowej.
-
RekordZaburzenia homeostazy tlenowej w przypadku eksperymentalnego ostrego zespołu niewydolności oddechowej u szczurów i ich korekcja z pomocą teofiliny i cytoflawinu(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Olejnik, Aleksander ; Korobko, Mitro ; Sawczuk, Samvel ; Ślifirczyk, Anna ; Potupalowa, TatianaZespół ostrej niewydolności oddechowej jest zagrażającym życiu zapalnym uszkodzeniem płuc, charakteryzowanym rozlanym naciekiem i ciężką hipoksemią. Zespół ostrej niewydolności oddechowej powstaje na skutek bezpośredniego lub pośredniego uszkodzenia płuc. Pośrednie wpływy realizują się przez ogólny odczyn zapalny w przypadku chorób pozapłucnych. Wiadomo, że środki antyhipoksyczne pomagają zwalczyć objawy niedotlenienia. Wcześniej dla leczenia eksperymentalnego zespołu ostrej niewydolności oddechowej wykorzystywano korwitynę, która także ma właściwości antyhipoksyczne. Cel pracy polegał na porównaniu efektywności cytoflavinu i teofiliny w przypadku eksperymentalnego zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Materiał i metody badawcze: Porównawcza analiza antyhipoksycznego efektu cytoflavinu i teofiliny przeprowadzona została na modelu zespołu ostrej niewydolności oddechowej u szczurów. Zbadano 40 dojrzałych szczurów średnio wrażliwych na niedotlenienie z masą 200 ± 15 gramów. W pierwszej grupie (20 szczurów) w ciągu czterech dni dootrzewnowo podawano cytoflavin w dawce 0,15 ml/kg, w drugiej (20 szczurów) w ciągu czterech dni dootrzewnowo podawano teofilinę w dawce 1 mg/kg. W ciągu eksperymentu u każdego szczura wyznaczano saturacje krwi tętniczej (SaO2) i żylnej (SvO2), zużycie tlenu VO2 i dostarczanie tlenu do tkanek DO2 . Wyniki: Antyoksydacyjne działanie badanych substancji zmniejszało niedotlenienie. Dodatkowo także obserwowaliśmy antyoksydacyjne działanie cytoflavinu. Wnioski. Teofilina i cytoflavin mają wiarygodny efekt antyoksydacyjny i są skutecznymi środkami w walce z niedotlenieniem, spowodowanym zespołem ostrej niewydolności oddechowej, modelowanym w eksperymencie.
-
RekordFormy aktywizacji mieszkańców domów pomocy społecznej(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Ślifirczyk, Anna ; Krukowska, Martyna ; Piątek, Wiesława ; Gołąbek, WiesławAktywność to synonim życia stały i dopasowany do możliwości danej osoby wysiłek. Jest on warunkiem prawidłowego rozwoju, umożliwia prowadzenie twórczego i harmonijnego życia, stanowi podstawę leczenia wielu chorób, opóźnia procesy starzenia się. Celem pracy jest ukazanie istniejących form aktywności w domach pomocy społecznej na przykładzie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kozuli. Materiał empiryczny zgromadzono w 2013 roku przy pomocy autorskiego kwestionariusza wywiadu. Domy pomocy społecznej są nie tylko miejscem zapewnienia opieki, ale także substytutem utraconego domu rodzinnego. Ponadto zaspokajana jest w nich potrzeba aktywności mieszkańców w zakresie aktywności prostej (poprzez pracę, czynności samoobsługi) jak i twórczej. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz przestudiowanej literatury o tematyce procesu starzenia się sformułowano następujące wnioski. Główne formy aktywności pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej to: czynności samoobsługowe (zabiegi higieniczne, pranie, sprzątanie); aktywność fizyczna (spacery, praca w ogródku); zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne; terapia zajęciowa; rekreacja (zabawy, ogniska, wieczorki, wycieczki); oraz odpoczynek bierny (oglądanie telewizji). Mężczyźni najchętniej z zajęć terapeutycznych wybierają zajęcia rehabilitacyjne, a kobiety tkactwo (gobeliny i krosna). Ulubioną formą spędzania czasu wolnego przez kobiety jest oddawanie się modlitwie i odpoczynek bierny, gdy mężczyźni w tym czasie oddają się najczęściej tylko odpoczynkowi biernemu
-
RekordWystępowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Ślifirczyk, Anna ; Snarska, Katarzyna Krystyna ; Krukowska, Martyna ; Markert, RyszardBóle kręgosłupa stanowią obecnie olbrzymi problem cywilizacyjny i społeczny, ze względu na ich liczne występowanie. Dotyczą one ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk pracowniczych. Bóle mają różny stopień natężenia, ale u niektórych chorych w początkowym okresie mogą być tak silne, że uniemożliwiają poruszanie się. Celem badań jest analiza stopnia nasilenia i lokalizacji dolegliwości bólowych kręgosłupa wśród młodzieży, określenie prawdopodobnych czynników ryzyka ich występowania oraz sposobów zapobiegania bólom kręgosłupa. Badania przeprowadzono wśród 145 uczniów: 77 z Gimnazjum nr. 1 im. Jana Pawła w Sejnach i 68 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Stwierdza ono, że odczuwane dolegliwości bólowe kręgosłupa określane najczęściej były jako „pobolewanie” i ustępowały w zdecydowanej większości zarówno u chłopców jak i dziewcząt po zmianie pozycji ciała. Głównymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu bólów kręgosłupa były: nieprawidłowa pozycja w trakcie wykonywania czynności oraz długi okres uprawiana sportu. Najczęściej wskazywanym sposobem zapobiegania bólom kręgosłupa było pójście na spacer i zażywanie leków p/bólowych.
-
RekordOpinie licealistów na temat dopalaczy - nowego problemu zdrowia publicznego(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Piaszczyk, Diana ; Mikiciuk, Krzysztof ; Schobowski, JanuszCelem badań była ocena wiedzy licealistów w zakresie dostępności dopalaczy, wiedzy na ich temat i wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Badanie przeprowadzono w maju 2013 roku wśród 100 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach. Na potrzeby badań zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, a narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety. Analizę związków między zmiennymi przeprowadzono za pomocą testu niezależności chi2. Wykazano, że 51,0% badanych uważało, że dopalacze to rodzaj narkotyków, a 63,0% było zdania, że zażywanie dopalaczy wpływa wyraźnie na obniżenie wyników w nauce. Zdaniem 63,0% badanych pierwszy kontakt młodzieży z dopalaczami ma miejsce w wieku 14-16 lat. Za główną przyczynę zażywania dopalaczy młodzież uważała fakt namawiania do ich zażywania i problemy osobiste młodzieży. Za główne źródło wiedzy o dopalaczach uważano Internet. 54,5% badanych uważało, że zna konsekwencje związane z zażywaniem dopalaczy. Więcej niż ½ badanych (66,0%) wskazała na uzależnienie od dopalaczy w wyniku ich zażywania, a 22,0% wszystkich badanych uczniów przyznało się do zażywania dopalaczy. Nie wykazano istotnie statystycznego związku między płcią, miejscem zamieszkania, wykształceniem rodziców, sytuacją finansową rodziny i obecnością osoby uzależnionej od alkoholu, a zażywaniem dopalaczy przez młodzież. Na zażywanie dopalaczy ma wpływ atmosfera panująca w rodzinie, gdyż sięgała po nie młodzież oceniająca atmosferę rodzinną jako złą lub przeciętną. Młodzież inicjuje zażywanie dopalaczy w wieku 14-16 lat i uważa je za środki łatwo dostępne. Badani oprócz dopalaczy zażywali inne substancje psychoaktywne, jak np.: alkohol, papierosy, marihuana.
-
RekordPoziom wiedzy studentów Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej na temat metod antykoncepcyjnych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Piaszczyk, Diana ; Szakoła, Patrycja ; Schabowski, JanuszCelem pracy było określenie poziomu wiedzy studentów na temat stosowanych metod antykoncepcyjnych. Grupę badawczą stanowiło 100 studentów (69 kobiet i 31 mężczyzn w wieku od 22 do 23 lat) Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej z kierunków: Zdrowie Publiczne, Ratownictwo Medyczne oraz Finanse i Rachunkowość. Narzędziem badań był autorski kwestionariusz ankiety. Na podstawie badań stwierdzono, że więcej niż ¾ badanych (84%) ma już za sobą swój „pierwszy raz”, a 75% studentów podjęło współżycie w wieku 15-20 lat. Stwierdzono, że 80% badanych potwierdziło stosowanie antykoncepcji, a 60% używało prezerwatywy. Dla 50% badanych studentów religia nie wywiera istotnego wpływu na podjęcie decyzji o stosowaniu środków antykoncepcyjnych. Najbardziej popularnym źródłem informacji o antykoncepcji były mass-media, które wskazało 64% badanych. Więcej niż ¾ badanych (76%) uważało, że nie ma 100% skutecznej metody antykoncepcji, a 43% za skuteczną metodę uważało tabletki antykoncepcyjne. Prawie ¾ badanych (71%) oceniło swoją wiedzę na temat antykoncepcji jako dobrą. Wykazano, że popularnym środkiem antykoncepcyjnym wśród badanych jest prezerwatywa. W opinii studentów religia nie wywiera wpływu na wybór metody antykoncepcyjnej. Głównym źródłem wiedzy na temat antykoncepcji są mass-media, a wybór środka antykoncepcyjnego jest uwarunkowany jego skutecznością w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Więcej niż ¾ badanych uważało że nie ma 100% skutecznej metody antykoncepcji i oceniło swoją wiedzę na temat antykoncepcji jako dobrą, a tylko 11% uważało, że jest ona bardzo dobra.
-
RekordMotywacja pensjonariuszy do podjęcia aktywnej formy spędzania czasu wolnego na przykładzie Domu Pomocy Społecznej w Kozuli(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Kosińska, Beata ; Karczewski, JanPrzedmiotem badań, których wyniki prezentuje niniejsza praca jest poznanie motywów działania, a także ukazanie istniejących form aktywności w domach pomocy społecznej, ich opis i ocena. Badaniami objęto 60 osób w wieku 51 – 90 lat. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety. Większość podopiecznych bierze aktywny udział w zajęciach organizowanych przez terapeutów zajęciowych. Czas wolny należy organizować osobom z niskim wykształceniem, one też oczekują od pracowników pokierowania i zachęty do działania. Kobiety najwięcej czasu spędzają na modlitwie i na słuchaniu radio. Wśród mężczyzn największą popularnością cieszy się oglądanie telewizji, słuchanie radio oraz spotkania towarzyskie. Dla większości respondentów największą wartość z podejmowanej aktywności stanowi utrzymanie sprawności psychicznej i fizycznej. Z analizy wynika, iż zajęcia o charakterze aktywnym częściej wybierane są przez osoby z wykształceniem podstawowym, które nie przekroczyły 71 lat. Natomiast mieszkańcy z wykształceniem średnim i wyższym, które ukończyły 71 lat wybierają zajęcie bierne: czytanie czy słuchanie radio.
-
RekordRatownik a ratownik medyczny, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy a Państwowe Ratownictwo Medyczne(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Tomaszewski, Marek ; Ślifirczyk, Anna ; Krasuski, Rafał ; Olchowik, Grażyna ; Tomaszewska, MonikaRatownictwo medyczne jest regulowane ustawą z dnia 08.09.2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ustawa ta wprowadza podział na ratowników medycznych i ratowników - funkcjonariuszy państwowych, pracujących w strukturach jednostek wspierających ten system. Jednostkami współpracującymi z nim oprócz wojska, policji, straży miejskiej, WOPR-u, TOPR-u są jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Poniższy artykuł jest próbą wyjaśnienia odrębności pracy ratownika medycznego i ratownika-strażaka.
-
RekordRak płaskonabłonkowy jamy ustnej i stany przedrakowe - przegląd piśmiennictwa(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Petkowicz, Beata ; Korniecka-Hopkała, Joanna ; Hopkała, Marcin ; Weremko-Fałdyga, Maja ; Krzaczek, Przemysław ; Pedowska, Marlena ; Thum-Tyzo, Karolina ; Gołąbek, WiesławWprowadzenie: Rak płaskonabłonkowy stanowi ponad 90% nowotworów złośliwych jamy ustnej, jest szóstym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym. Nowotworom jamy ustnej często towarzyszą poważne dolegliwości fizyczne, utrudniające podstawowe czynności życiowe (oddychanie, odżywianie i mowę), mogą także upośledzać wzrok, słuch, węch, smak i inne funkcje układu nerwowego. Cel pracy: Celem pracy jest przedstawienie charakterystyki klinicznej raka płaskonabłonkowego ze szczególnym uwzględnieniem stanów przednowotworowych oraz czynników ryzyka. Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej jest nowotworem złośliwym występującym w obrębie twarzo-czaszki. Zazwyczaj występuje w wardze dolnej, ale może także występować w tylnej ścianie gardła, śliniankach, migdałkach, gardle i nosie. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, częściej po 40 roku życia. Skłonność do raka płaskonabłonkowego jamy ustnej (OSCC) ma związek przede wszystkim z czynnikiem ryzyka takim jak alkohol, tytoń, a także predyspozycje genetyczne. Inne czynniki to zaburzona zdolność metabolizowania karcynogenów i naprawy DNA. Podsumowanie: Wykrywanie patologicznych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej wciąż sprawia lekarzom duże trudności, pomimo coraz doskonalszych metod diagnostycznych. Wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworowych na błonie śluzowej jamy ustnej umożliwia ich bardziej skuteczne i mniej okaleczające leczenie
-
RekordBól brzucha - błahostka czy poważny stan(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Tomaszewski, Marek ; Ślifirczyk, Anna ; Banakiewicz, Katarzyna ; Jajko, Krzystzof ; Szypowski, Roman ; Zieliński, Paweł ; Zalewska, Luiza ; Tomaszewska, Monika ; Olchowik, GrażynaBól brzucha jest jednym z częstszych powodów wizyt w poradniach ogólnych i specjalistycznych (chirurgicznych, gastroenterologicznych, ginekologicznych, urologicznych). W Stanach Zjednoczonych Ameryki w 2004 roku był na pierwszym, a w 2009 roku na drugim miejscu, wśród schorzeń zgłaszanych w poradniach ambulatoryjnych. U około 20% pacjentów stał się głównym powodem wykonywania endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Średnio u około 5% pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej i 40% pacjentów poradni gastrologicznych odnotowuje się ból brzucha jako objaw zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego (zespół jelita drażliwego, czynnościowa dyspepsja). Na podstawie badań amerykańskich z lat 2004 i 2009 wykazano, że ból brzucha jest głównym objawem wśród pacjentów przyjmowanych do szpitali. Wśród najczęstszych rozpoznań odnotowano: kamicę żółciową, ostre zapalenie trzustki, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i zapalenie uchyłków. Ból brzucha jest nieswoistym objawem różnorodnych chorób zlokalizowanych nie tylko w obrębie jamy brzusznej, ale także miednicy czy klatce piersiowej. Ze względu na nasilenie może on być ostry lub przewlekły. Ostry ból brzucha jest bardzo silny, pojawia się nagle lub narasta w ciągu kilku dni. Jest on zwykle objawem chorób, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. W sytuacji pojawienia się, należy niezwłocznie przystąpić do procesu diagnostyczno-terapeutycznego, często zakończonego zabiegiem operacyjnym. Szczególnym przypadkiem bardzo silnych dolegliwości bólowych jamy brzusznej jest tzw. „ostry brzuch”. Termin ten używany jest do opisu grupy schorzeń chirurgicznych, internistycznych i ginekologicznych, wymagających natychmiastowej hospitalizacji. W wieloośrodkowych badaniach nad ostrymi dolegliwościami bólowymi brzucha definiuje się go jako: ból brzucha trwający krócej niż tydzień, ból ten nie był uprzednio diagnozowany ani leczony i wymagający leczenia szpitalnego. Ból przewlekły trwa miesiącami i latami (> 6 miesięcy). Często pojawia się okresowo, utrzymując się dniami (tygodniami) lub może być on stały o zmiennym natężeniu. Zwykle jest on objawem przewlekłej choroby organicznej lub zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Poniższy artykuł zawiera aktualny stan wiedzy dotyczący patomechanizmu bólu oraz jego implikacji klinicznych.
-
RekordRatownik medyczny a misje pokojowe(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Tomaszewski, Marek ; Ślifirczyk, Anna ; Pilsak, Tomasz ; Olchowik, Grażyna ; Tomaszewska, MonikaRatownictwo medyczne jest doskonałym narzędziem niosącym pomoc każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia życia. Ratownik medyczny będący głównym ogniwem Państwowego Ratownictwa Medycznego (ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dn. 08.09.2006r), spełnia w nim bardzo ważną rolę. Jednostkami współpracującymi z tym systemem są służby ustawowo powołane, takie jak jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz odpowiednio inne podmioty i inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej. Wśród nich wymienia się również ratowników-żołnierzy, pracujących w placówkach krajowych jaki i za granicą. Praca ratownika medycznego w cywilu różni się jednak od pracy żołnierza-ratownika na misjach pokojowych. Każdy żołnierz wyjeżdżający na takie misje oprócz szkolenia w kierunku kwalifikowanej pierwszej pomocy powinien znać Międzynarodowe Prawo Humanitarne Konfliktów Zbrojnych. W myśl konwencji z 1864 roku każda osoba ranna lub chora ma zostać otoczona fachową opieką, bez względu na to do jakiej walczącej strony należy. Dodatkowo personel medyczny wraz z odpowiednimi jednostkami mają być oznakowane ochronnym emblematem czerwonego krzyża na białym polu i mają pozostać neutralne tzn. nie stanowić wyrazu poparcia dla którejkolwiek z walczących stron. W czasie działań zbrojnych znak Czerwonego Krzyża może być używany tylko przez: służby medyczne sił zbrojnych oraz sprzęt wraz z budynkami medycznymi. Poniższy artykuł przedstawia odrębności wynikające ze specyfiki pracy w trudnych warunkach politycznych. Zawiera on takie zagadnienia jak: taktyczna opieka nad poszkodowanym w warunkach bojowych (TCCC) (opieka pod ostrzałem, polowa opieka nad poszkodowanym oraz taktyczna opieka nad poszkodowanym podczas ewakuacji), dziewięcioliniowy meldunek medyczny (MEDEVAC), ewakuacja i transport poszkodowanych (w tym transport z rejonu misji do Polski), urazy przenikające, broń biologiczna, broń chemiczna, broń „zwierzęca”, uwarunkowania klimatyczne oraz wpływ stresu na ratownika.
-
RekordPatogeny przenoszone przez kleszcze zagrażające zdrowiu człowieka i profilaktyka chorób odkleszczowych(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Tokarska-Rodak, Małgorzata ; Tsishchanka, YauheniKleszcze zdolne są do transmisji wielu chorobotwórczych patogenów: bakterii Borrelia burgdorferi, Anaplasma phagocytophilum, Bartonella spp., Francisella tularensis, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, riketsji gorączek plamistych i pierwotniaków Babesia spp. Borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) podlegają obowiązkowi rejestracji, natomiast występowanie anaplazmozy granulocytarnej, babesziozy i bartonellozy nie jest monitorowane i trudno ocenić rzeczywiste rozpowszechnienie tych chorób. Cel pracy: Celem pracy jest analiza występowania chorób wywoływanych przez patogeny przenoszone przez kleszcze oraz omówienie zasad profilaktyki chorób odkleszczowych. Opis stanu wiedzy: W Polsce współczynnik zapadalności na boreliozę zmieniał się znacznie na przestrzeni ostatnich lat. W roku 2000 zapadalność na tę chorobę wynosiła 4,79 na 100 000, w 2010 - 23,6, a w 2013 - 33,2. Według danych PZH za rok 2013 w 8 województwach (podlaskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, śląskie, podkarpackie, opolskie, lubelskie, lubuskie) współczynnik zapadalności na boreliozę przekraczał wartość podaną dla kraju. Województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie uznano także za rejon endemicznego występowania KZM, gdyż z obszarów tych pochodzi ok. 90% zachorowań. Współczynnik zapadalności na KZM dla kraju wynosi 0,59, zaś dla woj. podlaskiego 9,28, a dla woj. warmińsko mazurskiego 3,66. Obszar występowania anaplazmozy granulocytarnej pokrywa się z obszarem występowania boreliozy. Anaplazmoza nie podlega w Polsce obowiązkowi rejestracji i z tego powodu trudno ocenić jak często występuje w populacji. Pierwszy przypadek anaplazmozy granulocytarnej stwierdzono w Polsce w 2001 roku i współwystępowało ono z zakażeniem B. burgdorferi. Kleszcze są wektorami chorobotwórczych dla człowieka gatunków Bartonella: B. quintana, B. henselae, B. vinsoni subsp. arupensis oraz B. vinsoni subsp. berkhoffii i zdolne są do transstadialnego przeniesienia patogenu. Wykazano współwystępowanie u ludzi przeciwciał dla B. burgdorferi i B. henselae. Odsetek kleszczy zakażonych Babesia spp. wynosi w różnych rejonach Lubelszczyzny od 0,5% do 5,4%. Do zakażeń F. tularensis dochodzi sporadycznie w wyniku wtarcia w uszkodzoną skórę tkanek kleszcza lub jego odchodów. W Polsce w kleszczach gatunków I. ricinus czy D. reticulatus stwierdzono obecność Rickettsii: R. raoultii, R. slovaca i R. helvetica. Obecność przeciwciał swoistych dla riketsji wykryto u pracowników leśnictwa. Obecność C. burnetti stwierdzono w różnych gatunkach kleszczy, jednak uważa się, że kleszcze pozostają przede wszystkim źródłem zakażenia wydalając bakterie z kałem na sierść ssaków, a zakażenie C . b urnetti nie wymaga wektora. Kleszcze I. ricinus mogą być zakażone jednocześnie B. burgdorferi s.l. i A. phagocytophilum lub B. burgdorferi s.l., A. phagocytophilum, B. microti, czy też B. burgdorferi s.l. i wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Bakterie Bartonella spp. współwystępować mogą z B. burgdorferi s.l. i Babesia spp. Profilaktyka zakażeń B. burgdorferi, przy braku szczepionki, opiera się jedynie na działaniach zmierzających do minimalizacji zaistnienia sytuacji, w których może dojść do pokłucia człowieka przez kleszcze. W profilaktyce KZM najskuteczniejszą metodę stanowi szczepionka dostępna zarówno w wersji dla osób dorosłych i dzieci. Przebywając w obszarach zalesionych, w których roślinność i warunki mikrośrodowiska sprzyjają bytowaniu kleszczy, należy stosować odzież ochronną utrudniającą dostanie się kleszczy na powierzchnię skóry człowieka oraz środki odstraszające kleszcze. Podsumowanie: Ryzyko nabycia przez człowieka zakażenia patogenami przenoszonymi przez kleszcze jest różne, zależne od odsetka zainfekowanych kleszczy na danym terenie. Stopień zakażenia wektorów ma ścisły związek z liczbą zakażeń identyfikowanych wśród osób narażonych na ukłucia kleszczy, jak pracownicy leśnictwa, rolnicy, myśliwi i turyści.
-
RekordPacjent otyły i rola pielęgniarki anestezjologicznej w okresie okołooperacyjnym(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Jańczuk, Katarzyna ; Ślifirczyk, Anna ; Krukowska, Martyna ; Olejnik, AleksanderW społeczeństwie polskim wzrasta liczba ludzi otyłych. Coraz częściej spotykamy się z nią u dzieci i młodych ludzi. Ma to ogromny wpływ na zwiększenie zachorowalności oraz śmiertelności ogólnej. Leczenie otyłości jest problemem całego zespołu różnych specjalistów. Z tego powodu powstała odrębna gałąź chirurgii – chirurgia bariatryczna, a co za tym idzie nowa gałąź anestezjologii dotycząca opieki nad chorym otyłym, która jest nazwana anestezją bariatryczną. Otyli pacjenci, ze względu na swój stan kliniczny i choroby towarzyszące, stanowią grupę zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań związanych ze znieczuleniem, dlatego bardzo ważna jest tu rola pielęgniarki anestezjologicznej, która nie powinna bać się takiego pacjenta, ale powinna być dobrze przygotowana do znieczulenia pacjenta otyłego. Pacjent otyły, wymaga szczególnego przygotowania w okresie przedoperacyjnym oraz specjalnego postępowania w okresie pooperacyjnym. Pacjent otyły to duże wyzwanie dla zespołu anestezjologicznego, główne problemy z jakimi może się spotkać lekarz i pielęgniarka anestezjologiczna wynikają ze zmian metabolicznych i funkcjonalnych głównie w układzie oddechowym i układzie krążenia. Zrozumienie ich patofizjologii jest kluczowe w zapobieganiu powikłaniom znieczulenia i przeciwdziałaniu im. Dużym wyzwaniem jest bezpieczne przygotowanie do zabiegu pacjenta otyłego, opieka śródoperacyjna oraz postępowanie pooperacyjne.
-
RekordZmiany pokroju koni arabskich na przestrzeni lat 1970-2014(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2014) Chmiel, KrystynaPolskie konie arabskie poczynając od lat 60-tych i 70-tych XX wieku podbijają międzynarodowe ringi pokazowe i osiągają rekordowe ceny aukcyjne. Wyniki eksportowe polskich koni miały wpływ na dobór i selekcję hodowlaną krajowego pogłowia koni tej rasy. Niestety, uroda i typ konia arabskiego, jako cecha subiektywna, podlega modzie i na przestrzeni badanego okresu nastąpiły zmiany wymogów, nie zawsze korzystne dla jakości tego pogłowia. Materiałem badawczym pracy były ogiery i klacze czystej krwi arabskiej wyhodowane bądź użyte w polskiej hodowli w badanym okresie, biorące udział w pokazach krajowych i międzynarodowych. Analizie poddano materiał fotograficzny zachowany z tych lat w porównaniu ze współczesną dokumentacją. Porównano także punktowe oceny otrzymywane na pokazach za poszczególne cechy pokrojowe. Wykazano, że na przestrzeni lat 1970-2014 największym zmianom uległ profil i proporcje głowy ocenianych koni, ukształtowanie linii górnej oraz poprawność kończyn. Największy i przeważnie niekorzystny wpływ wywarła tutaj polityka hodowlana prowadzona przez lobby hodowców z krajów Bliskiego Wschodu, wykupujących najlepszy materiał hodowlany i narzucający preferowany przez siebie typ konia. Na dłuższą metę może prowadzić to do degeneracji.
-
RekordSłownik polsko-ukraiński oraz ukraińsko-polski podstawowych terminów i pojęć z zakresu nauki o krajobrazie(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2015) Richling, Andrzej ; Andrejczuk, Wiaczesław ; Rudenko, Leonid ; Czechnij, WiktorW dziedzinie wiedzy o krajobrazie tradycyjnie panuje pewien zamęt terminologiczny, dotyczący wielu terminów i pojęć, nawet podstawowych, co spowodowane jest z jednej strony złożonością obiektu badań – krajobrazu, jego wielowymiarowością oraz wieloaspektowością, a z drugiej strony – obecnością zróżnicowanych „autorskich” podejść do pojmowania oraz definiowania terminów i pojęć krajobrazowych. Zauważyć należy, że rozbieżności te w znacznej mierze determinowane są również odmiennymi szkołami naukowymi i zróżnicowaną tradycją badań nad krajobrazem. Rozbieżności te utrudniają porozumiewanie się pomiędzy specjalistami oraz komplikują współpracę, szczególnie międzynarodową. Decyzja o przygotowaniu polsko-ukraińskiego słownika w zakresie podstawowych terminów i pojęć krajobrazowych zapadła w 2010 roku na Ukrainie podczas II bilateralnej konferencji polskoukraińskiej zorganizowanej na Krymie przez Narodowy Uniwersytet im. W. Wiernadskiego w Symferopolu.
-
RekordWpływ choroby, poziomu wiedzy prozdrowotnej i edukacji na jakość życia pacjentów(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2015) Spisacka, Stanisława ; Markert. RyszardWspółczesna medycyna wymaga wszechstronnego rozwoju, możliwie szerokiego zakresu badań. W niniejszej publikacji przedstawiamy szeroki zakres zagadnień badawczych. Stosowane obecnie w medycynie metody diagnostyczne, terapeutyczne, zdobywanie wiedzy i edukacja mają korzystny wpływ na wydłużanie się życia osób cierpiących na choroby przewlekłe. Naturalnym postępowaniem badaczy jest ocena wpływu choroby, wiedzy i edukacji na poprawę jakości życia tej grupy osób. Badanie i analiza sytuacji życiowej pacjentów pozwala badaczom wyciągać wnioski, jakie postępowanie pacjentów i pracowników ochrony zdrowia jest niezbędne dla zapewnienia dobrej jakości życia. Przedstawione w niniejszej monografii prace badawcze i przeglądowe prezentują analizę tych zagadnień. Oddając czytelnikom do rąk tę monografię mamy nadzieję, iż będzie ona źródłem istotnych informacji możliwych do wykorzystania przez osoby poszukujące nowych rozwiązań i nowych wyzwań niezbędnych w prowadzeniu badań naukowych coraz lepszej jakości.