2021, Volume 15, Issue 4
Stały URI dla tej kolekcji
Przeglądaj
Przeglądanie 2021, Volume 15, Issue 4 według Data wydania
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordKonflikt i agresja w zawodzie pracownika socjalnego / Conflict and aggression in the profession of a social worker(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Głódź, NataliaArtykuł prezentuje teoretyczno-badawcze spojrzenie na zjawisko agresji i konfliktu. Celem artykułu było przedstawienie rzetelnej wiedzy na temat zjawiska agresji i konfliktu przy uwzględnieniu specyfiki obszaru pracy socjalnej. Materiał i metody: Materiał teoretyczny w celu ukazania wielowymiarowości zjawisk został uzupełniony badaniami jakościowymi (agresja) i ilościowymi (konflikt). Badania dotyczące konfliktu przeprowadzone zostały w 2019 roku na grupie badawczej 70 pracowników socjalnych. W zakresie agresji, wykorzystane zostały badania przeprowadzone w 2018 roku na poczet pracy magisterskiej pt. „Agresja, jako kluczowy problem pracownika socjalnego w relacji z klientem. Wielokrotne studium przypadku”. Pozyskane analizy będą służyć dalszym, szerzej zakrojonym badaniom w tym zakresie tematycznym. Wyniki: Konflikt i agresja zgodnie z oczekiwaniami, okazał się być realnym problemem w relacji klient-pracownik socjalny. Ich destruktywne oddziaływanie bez wątpienia może zaburzyć proces poprawnej komunikacji i pomocy oraz zniszczyć sieci relacyjno-pomocowe. Wnioski: Ukazanie tych zjawisk w wymiarze badawczym, może być ważnym konstruktem do przyszłych odpowiednich działań zapobiegawczych.
-
RekordŹródła finansowania przedsiębiorstw społecznych na przykładzie spółdzielni socjalnych / Sources of financing for social enterprises on the example of social cooperatives(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Żurakowska-Sawa, Joanna ; Artyszuk, KlaudiaCelem opracowania jest przedstawienie źródeł finansowania przedsiębiorstw społecznych na przykładzie spółdzielni socjalnych. Materiał i metody: W opracowaniu przeprowadzono analizę danych zastanych, czyli publikacji związanych przede wszystkim z finansowaniem spółdzielni socjalnych. Wykorzystano również, do wskazania wykorzystywanych w praktyce źródeł finansowania, dane pochodzące z wywiadu przeprowadzonego na podstawie kwestionariusza ankiety z przedstawicielami spółdzielni socjalnych w województwie lubelskim. Wyniki: Podstawowym źródłem finansowania przedsiębiorstwa społecznego, jakim jest spółdzielnia socjalna, powinna być prowadzona działalność gospodarcza, polegająca przede wszystkim na sprzedaży usług oraz produktów. Spółdzielnie socjalne w ramach pomocy pochodzącej ze środków krajowych mogą uzyskać pomoc na założenie spółdzielni lub przystąpienie do niej po jej założeniu oraz na utworzenie stanowiska pracy albo finansowanie kosztów wynagrodzenia. Wnioski: Spółdzielnie socjalne w Polsce w ostatnich latach mogą rozwijać się w dużej mierze dzięki wsparciu ze środków publicznych, głównie unijnych. Pomoc pochodząca ze środków krajowych (FP i PFRON) przeznaczona jest przede wszystkim na założenie spółdzielni socjalnych lub przystąpienie do nich.
-
RekordHikikomori – japoński syndrom wycofania społecznego jako problem współczesnych uczniów polskich szkół. Analiza zjawiska w świetle badań literatury przedmiotu oraz badań własnych / Hikikomori – japanese syndrome of social withdrawal as a problem of contemporary students of polish schools. Analysis of the phenomenon in the light of research on the subject literature and own research(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Frączkowska, KingaWspółcześnie z Internetu korzysta niemal każdy. Postęp techniczny sprawia, iż dostęp do sieci komputerowej jest coraz łatwiejszy, bardziej powszechny, a czasem wręcz konieczny. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja zjawiska Internetoholizmu oraz przedstawienie w nim badań własnych stwierdzających czy zjawisko Hikikomori występuje wśród uczniów klas 3 Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Materiał i metody: Wykorzystano literaturę źródłową i badania przeprowadzone za pomocą kwestionariuszy ankiety i wywiadu. Wyniki: Uczniowie klas 3 korzystają z Internetu bardzo często co w niekontrolowanych przypadkach może doprowadzić do wystąpienia u nich objawów hikikomori. Wnioski: Należy otoczyć szczególną opieką i wsparciem uczniów przejawiających syndrom hikikomori oraz zachęcać ich do spędzania wolnego czasu na rozmowie z kolegami zamiast serfowania po Internecie. Nie kontrolując czasu spędzanego przed komputerem możemy doprowadzić do izolacji społecznej podopiecznych.
-
RekordWychowanie zdrowotne w świetle personalizmu Jana Pawła II / Health education in the light of Pope John Paul II(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Kubińska, Zofia ; Konowaluk-Nikitin, HelenaW artykule Autorzy skupili się na rozważaniach Jana Pawła II w następującym porządku: omówienie podstawowych prawd jego filozofii personalistycznej. Następnie podjęto problem wychowania w świetle tejże filozofii personalizmu chrześcijańskiego i omówiono istotne wartości wychowawcze mające ważne miejsce w nauczaniu Papieża. Materiał i metody: Analiza wybranych treści nauczania związanych ze zdrowiem. W analizach wykorzystano dokumenty i nauczanie zwyczajne Jana Pawła II, prace naukowe biskupa i profesora Karola Wojtyły w dziedzinie etyki oraz prace naukowe o nauczaniu Świętego Papieża. Wyniki: Zadanie wychowania młodego pokolenia postrzegał w przekazaniu właściwej hierarchii wartości, gdzie zdrowie jawi się jako dar, a wdzięcznością za ten dar będzie szanowanie go w każdym człowieku i dbanie o pomnażanie jako dobra osobistego i wspólnego. Wnioski: Jana Pawła II akcentował pojęcie godności każdej osoby ludzkiej i na tej godności budował pojmowanie zdrowia w perspektywie zbawienia, a więc nieodłącznie od zdrowia duchowego i moralnego. Papież ujmował zdrowie w ścisłej hierarchii wartości chrześcijańskich.
-
RekordDziałania wspierające i aktywizujące osoby w kryzysie bezdomności w czasie pandemii SARS-CoV-2 / Activities supporting and activating people in the homelessness crisis during the SARS-CoV-2 pandemic(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Staszkiewicz-Grabarczyk, IwonaCelem artykułu jest przybliżenie działań wspierających i aktywizujących osoby w kryzysie bezdomności w czasie pandemii SARS-CoV-2. Przyjęte problemy badawcze odnoszą się do następujących pytań: Jak przedstawia się klasyfikacja osób bezdomnych w kontekście sytuacji mieszkaniowej i jakie narzędzia wykorzystuje się do tworzenia strategii przeciwdziałania bezdomności? Jakie działania pozwalają wspierać osoby w kryzysie bezdomności w czasie pandemii SARS-CoV-2? Jakie działania pomagają aktywizować osoby bezdomne w czasie pandemii SARS-CoV-2? Poszukując odpowiedzi, skorzystano z metody desk research, która polega na zbieraniu i analizie danych zastanych, pochodzących ze źródeł istniejących, które mogą być przydatne w rozważaniach. W czasie pandemii osoby dotknięte bezdomnością znalazły się w trudnej sytuacji, co „wymusiło” na władzach państwowych i samorządowych działania o charakterze prewencyjnym, aktywizującym, jak i działania zmierzające do lepszego rozwoju i standaryzacji instytucji udzielających schronienia osobom bezdomnym.
-
RekordKorelaty wypalenia zawodowego – badania porównawcze między trzema grupami zawodów wysokiego ryzyka stresu / Correlates of professional burnout – comparative study of three different high stress occupational groups(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Madej, AgataCelem artykułu jest przedstawienie związku między cechami osobowości, poczuciem własnej skuteczności, poziomem stresu a wypaleniem zawodowym w grupie zawodów wysokiego ryzyka stresu. Materiał i metody: W badaniu udział wzięło 360 osób. Narzędzie badawcze stanowiła ankieta socjodemograficzna, Skala Odczuwanego Stresu, Skala Uogólnionej Własnej Skuteczności, Inwentarz Osobowości, Kwestionariusz Wypalenia Zawodowego. Wyniki: Wyniki analiz wskazują na powiązanie wyczerpania emocjonalnego z nasileniem stresu, poczucia własnej skuteczności z cechami osobowości w grupie pracowników ochrony. Stres współwystępuje z wyczerpaniem emocjonalnym. Im więcej stresu, tym wyższy poziom depersonalizacji oraz niższe poczucie dokonań osobistych. Wraz ze wzrostem poczucia własnej skuteczności, ekstrawersji, ugodowości oraz sumienności maleje poziom depersonalizacji. Wnioski: Istotnymi predyktorami dla wyczerpania emocjonalnego w grupie pracowników ochrony osób i mienia okazał się staż pracy oraz posiadanie hobby; w przypadku depersonalizacji – jakość współpracy z przełożonym.
-
RekordKształcenie uczniów klas I-III szkoły podstawowej w trzeciej fazie pandemii COVID-19 w opinii ich rodziców / Educating pupils in 1-3 grades Primary Schools in the third phase of the COVID-19 pandemic in the opinion of their parents(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Nazaruk, Stanisława Katarzyna ; Waszczuk, Joanna ; Rafalska, Edyta ; Ostaszewska, AgnieszkaRok 2020 zapisze się w historii jako okres globalnego kryzysu, w związku z ogłoszeniem w dniu 11 marca 2020 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii choroby COVID-19. Większość krajów podjęła działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, np. zamykając szkoły i organizując nauczanie zdalne. W związku z powyższym przeprowadzono badania wśród rodziców z województwa lubelskiego, których dzieci uczęszczały do klas I-III w celu poznania ich punktu widzenia w zakresie nauczania-uczenia się dzieci zarówno w formie zdalnej, jak i hybrydowej. Materiał i metody: W związku z powyższym przeprowadzono badania sondażowe wśród rodziców z województwa lubelskiego, których dzieci uczęszczały do klas I-III w celu poznania ich punktu widzenia w zakresie nauczania-uczenia się dzieci zarówno w formie zdalnej, jak i hybrydowej. Wyniki: Uzyskane w wyniku prowadzonych badań dane opracowano w formie ilościowej, jak i jakościowej. Wnioski: Skłoniły do opracowania rekomendacji i wniosków, które przedłożono placówkom oświatowym biorącym udział w badaniu.
-
RekordWychowawcze znaczenie pracy w świetle nauczania Św. Jana Pawła II / The educational significance of work in the light of the teaching of St. John Paul II(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Nadachewicz, KatarzynaW artykule przedstawiono poglądy na temat wychowawczego znaczenia pracy wybranych pedagogów oraz Św. Jana Pawła II. Materiał i metody: metoda analiza dokumentów. Wyniki: Po wnikliwej analizie przemówień wygłoszonych przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Austrii w 1982, 1983 roku i Szwajcarii w 1984 roku można w wychowawczym znaczeniu pracy wyodrębnić sześć elementów na które z wraca uwagę nasz Święty: praca świadczy o godności człowieka i jego wartości, praca jednoczy, uczy solidarności, jest sensem ludzkiego życia, jest źródłem sprawiedliwości społecznej, jest elementem budowy nowego świata. Wnioski: Nauka Ojca Św. Jana Pawła II uzupełnia wcześniejsze historyczne ujęcie wychowawczej roli pracy w rozwoju człowieka, społeczności, cywilizacji. W epoce takiej jak nasza, w której wielkie przemiany społeczne i kulturowe zdają się czasem zagrażać nawet najbardziej podstawowym wartościom moralnym, przyswojenie sobie i wdrożenie zaprezentowanych wartości pracy, stworzy warunki sprzyjające harmonijnemu rozwojowi wszystkich wymiarów osobowości człowieka: wymiaru fizycznego i duchowego, kulturalnego i społecznego.
-
RekordPotencjał zawodowy studentów kierunku Ekonomia Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej / The professional potential of economy students at Pope John Paul II State School of Higher Education in Biała Podlaska(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Kuźmicki, Marek Grzegorz ; Borysiuk, MagdalenaCelem artykułu jest przedstawienie samooceny wybranych elementów potencjału zawodowego dokonanej przez studentów kierunku Ekonomia PSW w Białej Podlaskiej. Materiał i metody: Badania zostały zrealizowane przy wykorzystaniu metody CAWI w styczniu 2021 roku. Wzięło w nich udział 108 studentów kierunku Ekonomia ze studiów licencjackich i magisterskich. Wyniki: Studenci kierunku Ekonomia posiadają w swojej samoocenie wysokie kompetencje komunikacyjne, interpersonalne oraz organizacyjne. Większość respondentów bardziej krytycznie oceniła swoje kompetencje analityczne, informatyczne, a także językowe. Wnioski: Wyniki badań powinny uświadomić studentom potrzebę większego zaangażowania w naukę: języków obcych, obsługi komputera, analizy ekonomicznej i finansowej. Tego typu umiejętności będą przydatne w pracy na stanowiskach szczebla operacyjnego instytucji finansowych i niefinansowych.
-
RekordDiagnoza fobii społecznej u osób dorosłych. Rzetelne metody oceny klinicznej oraz narzędzia diagnostyczne / Diagnosis of social phobia in adults. Reliable methods of clinical evaluation and diagnostic tools(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-04-28) Reiter, MałgorzataObecnie stosowane w Polsce metody diagnozy fobii społecznej można podzielić na dwie grupy: ustrukturyzowane lub luźne wywiady psychologiczne/psychiatryczne oraz kwestionariusze/skale/ inwentarze służące do oceny objawów. Niniejszy artykuł przedstawia rzetelne metody diagnozy fobii społecznej, z uwzględnieniem ich specyficznych właściwości diagnostycznych. Na potrzeby artykułu termin fobii społecznej używany jest wymiennie z terminami lęk społeczny i zaburzenie lęku społecznego, gdyż wszystkie terminy odnoszą się do poruszanego tematu i występują wymiennie w klasyfikacjach diagnostycznych, publikacjach naukowych i omawianych narzędziach diagnostycznych.