2020, Volume 14, Issue 4
Stały URI dla tej kolekcji
Przeglądaj
Przeglądanie 2020, Volume 14, Issue 4 według Tytuł
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordAktywność fizyczna uczniów w opinii nauczycieli wychowania fizycznego bialskich szkół ponadpodstawowych / Physical activity of students in the opinion of physical education teachers from secondary schools in Biała Podlaska(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Korpak, Filip Łukasz ; Baj-Korpak, JoannaW dobie konsumpcjonizmu podejmowanie aktywności fizycznej (AF) wydaje się dla wielu osób przeżytkiem, tymczasem jest koniecznością. „Nowy”, aktywny tryb życia wymaga wielu wyrzeczeń i zmian dotychczasowych przyzwyczajeń. Stąd tak ważne jest wykształcenie w młodych ludziach potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu, potrzeby podejmowania systematycznych codziennych wysiłków fizycznych. Jednym z propagatorów aktywności fizycznej wydaje się być nauczyciel wychowania fizycznego, który powinien stanowić dla ucznia konstruktywny wzorzec osobowościowy. Celem pracy było poznanie opinii nauczycieli wychowania fizycznego pracujących w bialskich szkołach ponadpodstawowych na temat aktywności fizycznej ich uczniów. Materiał i metody. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety. Wyniki. Zapytano nauczycieli o aspekty, na które ich zdaniem pozytywnie wpływa aktywność fizyczna podejmowana przez uczniów. Analizie poddano również motywy i bariery podejmowania przez młodzież AF. Wnioski. Ankietowani uważają, że uczniowie charakteryzują się średnim poziomem sprawności fizycznej. Główną barierą podejmowania przez młodzież AF okazał się brak chęci, zaś głównym czynnikiem motywującym-dbałość o kondycję fizyczną.
-
RekordEtos pracy i znaczenie kapitału ludzkiego dla rozwoju gospodarczego / Labour ethos and the importance of human capital for economic development(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Biela, AdamOpracowanie to zamierza odpowiedzieć na pytanie: Na ile etos pracy oraz kapitał ludzki mogą stanowić szansę rozwoju gospodarczego w skali państwa lub regionu? W związku z tym najpierw zostaną omówione pojęcia: kapitał ludzki wraz z pojęciami pokrewnymi (kapitał społeczny, kapitał intelektualny, potencjalny rynek pracy) oraz koncepcja pracy ludzkiej, której rdzeniem jest etos pracy. Na tle tych analiz zostaną przedstawione dwie strategie aktualizacji potencjalności, którą jest kapitał ludzki absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą rozpocząć swoją pierwszą pracę: (1) strategia nauki pracy według zasad programu sponsorowanego przez państwo; (2) strategia rozwoju przedsiębiorczości w społecznościach lokalnych absolwentów szkół. Oczekiwany jest efekt w postaci wartości dodanej do rozwoju gospodarczego w tych regionach, gdzie zostanie wprowadzona eksperymentalnie jedna lub druga strategia dla absolwentów szkół z tego regionu.
-
RekordInkluzja w ujęciu Papieża Franciszka inspiracją dla edukacji włączającej / Inclusion as perceived by Pope Francis is an inspiration for inclusive education(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Kozubek, Mariola TeresaW artykule ukazano rzeczywistość inkluzji w ujęciu Papieża Franciszka, charakterystyczne jej cechy oraz wynikające z tego inspiracje dla edukacji włączającej. Tematyka nie została dotąd opisana w polskiej pedagogice, dlatego celem artykułu jest zwrócenie uwagi na nowatorski, pedagogiczny potencjał jaki zawiera nauczanie Franciszka w zakresie wychowania włączającego. Opisana problematyka jest odpowiedzią na trzy pytania: Kto jest podmiotem inkluzji w ujęciu Franciszka? Jaki jest cel inkluzji, którą żyje i głosi Franciszek i kto jest do niej wezwany? W jaki sposób kształtować w wychowankach postawę otwartości, która warunkuje inkluzję? W Zakończeniu artykułu wskazano na nowatorskie aspekty wychowania włączającego, jakie prezentuje doświadczenie i myśl pedagogiczna Papieża Franciszka. Materiał i metody. Materiały źródłowe to dokumenty oraz przemówienia Papieża Franciszka. Analiza dokumentów opublikowanych w języku włoskim i polskim. Wyniki. Ukazanie inspiracji Papieża Franciszka dla wychowania inkluzyjnego. Wnioski. Wyznaczenie kierunków do badań nad pedagogią Franciszka, które mogą wnieść nową jakość do polskiej pedagogiki inkluzyjnej.
-
RekordKredyt moralny i jego rola w kształtowaniu procesów społecznych i gospodarczych / Moral credit and its role in shaping social and economic processes(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Lusawa, Roman MariaW artykule przedstawiono pojęcie kredytu moralnego, które wprowadzone do polskiej myśli ekonomicznej przez Stanisława Pszczółkowskiego, wybitnego, ekonomistę II RP. Jest ono jednym z kluczowych pojęć stworzonej przez niego koncepcji ekonomii energetycznej. Materiał i metody. Krytyczna analiza koncepcji kredytu moralnego zawartej w pracy St Pszczółkowskiewgo „Zarys Ekonomii” (1936) w oparciu o przegląd literatury problemu. Wyniki. W pracy przedstawiono Istotę kredytu moralnego, będąca polskim dorobkiem ekonomii energetycznej, wyprzedzającej o 40 lat dorobek amerykański. Następnie wyeksponowano korporacyjny charakter instytucji zwracając uwagę na źródła praw korporacji do przejmowania zobowiązań moralnych swych członków. Następnie rozpatrzono zagadnienia z tym związane: Kredyt moralny wobec różnych korporacji i związany z tym konflikt interesów, Kredyt moralny wobec korporacji obcych. Wnioski. Kredyt moralny jest wysoce efektywną instytucją ekonomiczną. Wzmacniając więzi społeczne, wpływa na poziom bezpieczeństwa społecznego w trzech jego aspektach: 1/ bezpieczeństwa socjalnego gdyż sprzyja wspieraniu słabszych 2/ bezpieczeństwa wspólnotowego i 3/ bezpieczeństwa rozwojowego. Ponadto jest ważnym elementem samowychowania człowieka.
-
RekordRehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością / Social and vocational rehabilitation of people with disabilities(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Tomczyszyn, DorotaRehabilitacja osób z niepełnosprawnością to proces kompleksowy i wieloetapowy. Zaczyna się od rehabilitacji medycznej, ale istotną jej częścią jest rehabilitacja społeczna i zawodowa. Istnieje wiele barier związanych z realizacją procesu rehabilitacyjnego, m.in. trudności w dostępie do usług rehabilitacyjnych, biurokratyzacja systemu, negatywne postawy społeczne wobec osób niepełnosprawnych, brak miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, ich niskie wykształcenie. Znaczenie rehabilitacji społeczno-zawodowej nie ogranicza się do stymulacji rozwoju, ma także związek z poczuciem sensu życia i wzrostem własnej wartości osób niepełnosprawnych. Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób posiadających deficyty w bezpośredni sposób wpływa na proces integracji i inkluzji tych osób ze środowiskiem społecznym.
-
RekordUbezpieczenia od ryzyka związanego ze starością i zdrowiem pracowników i rolników / Risk insurance related to old age and health of employers and farmers(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Adamowicz, Mieczysław ; Lewtak, BeataPrzedmiotem opracowania są obowiązujące w Polsce systemy ochrony zdrowia a zwłaszcza system ubezpieczenia społecznego pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Na podstawie literatury problemu przedstawiono zarówno sposoby ochrony zdrowia jak i system świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Zaprezentowano w pracy wyniki własnych badań sondażowych dotyczących oceny poziomu zadowolenia pracowników rolników i studentów ubezpieczonych w ZUS i KRUS z systemu ochrony zdrowia i świadczeń zdrowotnych w publicznym i prywatnym systemie opieki zdrowotnej. Wskazano również na potrzebę i kierunki zmian w systemie zabezpieczenia ochrony zdrowia.
-
RekordUchodźca i uchodźstwo – ujęcie teoretyczne a perspektywa społeczna / Refugee and refugeeism – theoretical and social perspective(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Rugała, HannaCelem artykułu jest analiza pojęciowa terminów „uchodźca” i „uchodźstwo”. Autorka konfrontuje ujęcie teoretyczne – definicyjne i prawne – uchodźstwa z postrzeganiem i rozumieniem tego terminu przez grupę nauczycieli i studentów pedagogiki. Materiał i metody. Metodą wykorzystaną w badaniach był sondaż diagnostyczny. Za pomocą kwestionariusza ankiety grupa respondentów udzieliła odpowiedzi na pytanie, „Kim jest uchodźca?”. Wyniki uzyskane w procesie badawczym zostały poddane analizie procentowej oraz porównawczej z podziałem na grupę nauczycieli czynnych zawodowo oraz studentów pedagogiki. Wyniki. Blisko połowa respondentów wskazała definicje uchodźcy zbieżne z oficjalnymi definicjami. Niewiele z nich potrafiło jednak podać przyczyny uchodźstwa. W odpowiedziach zauważalny jest również napływ pejoratywnych określeń i negatywnych konotacji związanych ze słowem „uchodźca”. Wnioski. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że wiedza potoczna może zdominować wiarygodne i rzetelne źródła wiedzy, a osobiste opinie utrudniają budowanie bezstronnych wypowiedzi.
-
RekordWartość pedagogii Bronisława Markiewicza w kontekście współczesnych wyzwań pedagogicznych / The value of Bronisław Markiewicz’s pedagogy in the context of modern pedagogic challenges(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Łuczyński, Andrzej PiotrArtykuł ukazuje podstawowe założenia pedagogii jednego z wybitnych polskich pedagogów przełomu XIX i XX wieku – ks. Bronisława Markiewicza, którego myśl pedagogiczna również dzisiaj nie przestaje fascynować wielu pedagogów, czyniąc z nich mistrzów w dziedzinie wychowania. Tekst wskazuje na oryginalność założeń wychowawczych ks. Markiewicza, która wyraża się w iście nowatorskim sposobie wykorzystania tradycyjnych wartości jakimi są powściągliwość i praca. Autor zwraca również uwagę na potencjalną możliwość wykorzystania pedagogii ks. Markiewicza we współczesnej pracy pedagogicznej, gdyż stanowi ona niezwykle cenne „narzędzie” w procesie kształtowania u młodzieży osobowości dojrzałych i harmonijnych – dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli. Materiał i metody. Analiza materiałów źródłowych i opracowań. Wyniki. Wskazanie wartości pedagogii B. Markiewicza w odniesieniu do współczesnych potrzeb edukacyjnych. Wnioski. Potrzeba upowszechniania wśród pedagogów myśli i działalności wychowawczej B. Markiewicza
-
RekordWpływ reklam telewizyjnych na młodych konsumentów / The impact of television advertising on young consumers(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Siedlecka, Agnieszka ; Juszczuk, Klaudia ; Kuflewska, WioletaJednym z narzędzi marketingowych o dużej skali zasięgu jest reklama telewizyjna. Celem artykułu jest analiza oddziaływania i postrzegania reklamy telewizyjnej przez młodych konsumentów. Materiał i metody. Będące podstawą niniejszego opracowania badania zostały przeprowadzone grupie 1224 młodych konsumentów w wieku 9–12 lat na terenie miasta Biała Podlaska, w okresie grudzień 2019–styczeń 2020. Wyniki. W opinii respondentów, reklama nie ma istotnego wpływu na dzieci. Najmłodsi, uczestnicząc w zakupach, wpływają jedynie w niewielkim stopniu na to, co dorośli kupują. Dzieci zbyt dużo czasu poświęcają w ciągu dnia na oglądanie telewizji, jak i samych reklam. Przez to ich kontakt z nadawanymi w telewizji, przyciągającymi wzrok niezależnie od wieku blokami reklamowymi jest nieunikniony. Wnioski. Młodzi konsumenci, mimo że spędzają znaczną ilość czasu na oglądaniu telewizji, nie lubią emitowanych tam reklam. Mimowolnie jednak oglądają reklamy, zapamiętują, co zostało w nich pokazane i w trakcie zakupów dostrzegają reklamowane produkty. Nie starają się nakłaniać rodziców do ich zakupu, co wykazują wyniki przeprowadzonych badań.
-
RekordWpływ wartości chrześcijańskich na jakość komunikacji rodziców z dzieckiem w perspektywie społeczno-religijnej / Influence of Christian values on the quality of communication between parents and children in the socio-religious perspective(Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, 2021-03-02) Wiech, DawidCelem artykułu jest analiza wpływu wartości chrześcijańskich na jakość komunikacji między rodzicami a dziećmi ze szczególnym uwzględnieniem aspektu społeczno-religijnego. W artykule omówiono społeczne konsekwencje braku uporządkowanych więzi dzieci z rodzicami, które unaoczniają się w: niezrozumieniu przez dorastające dzieci siebie i świata, braku zdolności do odnalezienia własnego miejsca w świecie, ról życiowych z nim powiązanych, a także wybrakowaniu co do autonomiczności w sferze psychiki. Następnie, omówiono aspekty religijne więzi rodziców z dziećmi, przy czym odniesiono się do wychowania w perspektywie religijnej, które pozytywnie wpływają na jakość rodzicielstwa. Powyższe aspekty to: rozwój pojęcia Boga w percepcji dziecka, przekazywanie wiary, kształtowanie osobowości w rodzinie, środowisku sprzyjającemu rozwojowi miłości ofiarnej i modlitwy, a także wychowanie do życia z Jezusem w Kościele. Ponadto, podjęto analizę odpowiedzialnego rodzicielstwa, omówiono jego rodzaje. Materiał i metody. Monograficzna. Wyniki. Pozytywny wpływ wartości chrześcijańskich na jakość komunikacji rodziców z dzieckiem w perspektywie społeczno-religijnej. Wnioski. Wartości chrześcijańskie mają znaczący wpływ na jakość komunikacji między rodzicami, a dziećmi. Przy czym w szczególności należy wziąć pod uwagę aspekt społeczno-religijny. Brak odpowiednio uporządkowanych więzi dzieci z rodzicami prowadzi do poważnych konsekwencji. Rodzice, którzy uwzględniają w wychowaniu takie aspekty religijne jak rozwój pojęcia Boga w percepcji dziecka, przekazywanie wiary, kształtowanie osobowości w rodzinie, środowisku sprzyjającemu rozwojowi miłości ofiarnej i modlitwy, a także wychowanie do życia z Jezusem w Kościele, mogą oczekiwać, iż ich dziecko będzie rozwijać się w sposób holistyczny.