2022, Volume 16, Issue 1
Stały URI dla tej kolekcji
Przeglądaj
Przeglądanie 2022, Volume 16, Issue 1 według Tytuł
Wyniki na stronie
Opcje wyszukiwania
-
RekordEdukacja uczniów w młodszym wieku szkolnym na Słowacji i w Polsce – ujęcie komparatywne(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-11-16) Nazaruk, Stanisława Katarzyna ; Bernátova, RenátaCelem podjętych wspólnych badań polsko-słowackich było przybliżenie studentom polskim i słowackim edukacji uczniów w młodszym wieku szkolnym w systemach oświatowych obu państw. Materiał i metody: Badania przeprowadzono w 2022 roku na Uniwersytecie Preszowskim w Republice Słowackiej i Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Polsce. Z racji badanej problematyki posłużono się metodą analizy dokumentów. Wyniki: Badania dostarczyły faktów o podobieństwach i różnicach dotyczących edukacji wczesnoszkolnej w Polsce i na Słowacji. Odnoszą się one do modelu edukacji, celów i programów nauczania. Wnioski: W obu państwach wdrażane są różne koncepcje edukacyjne, pokazują one kierunki zmian oświatowych, rolę nauczycieli, jak i odniesienia do samego ucznia jako głównego podmiotu edukacji. Te różnice uwarunkowane są wieloma czynnikami, m.in. historycznymi, kierunkami przeprowadzonych reform oświatowych, zmianami w programach nauczania. Jednak łączy je troska o wszechstronny rozwój ucznia.
-
RekordFunkcjonowanie rodziny dziecka z zespołem Downa w wybranych aspektach. Analiza zjawiska w świetle badań własnych / Chosen functioning aspects of down syndrome child’s family. Individual research-based analysis(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-08-30) Sokołowska, Barbara ; Kociubińska, Jolanta JaninaCelem pracy było ukazanie wybranych aspektów funkcjonowania rodziny po urodzeniu dziecka z zespołem Downa. Materiał i metody: Do badania wykorzystano autorskie narzędzie badawcze – kwestionariusz ankiety. W analizie statystycznej uwzględniono 161 kwestionariuszy wypełnionych drogą internetową przez uczestniczących w badaniu rodziców. Wyniki: Większość rodziców z badanej grupy po urodzeniu dziecka z zespołem Downa czuła bezradność i strach, nie byli do tego przygotowani. Wnioski: Część badanych rodzin nie wiedziała, że urodzi się w ich rodzinie dziecko z zespołem Downa i w związku z tym pojawiły się u nich zachowania negatywne. Połowa badanej grupy uznała, że urodzenie takiego dziecka w ich rodzinie wzmocniło więzi rodzinne.
-
RekordMediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania konfliktów w opinii młodzieży szkół ponadpodstawowych / Mediation as an alternative method of conflict resolution in the opinion of secondary school students(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-06-20) Klimek, Marianna KarolinaStreszczenie: Mediację uznaje się za skuteczną metodę rozwiązywania konfliktów. Z tego powodu coraz częściej przenoszona jest na grunt oświatowy. Celem artykułu jest sprawdzenie świadomości młodzieży bialskich szkół ponadpodstawowych dotyczącej mediacji jako metody rozwiązywania konfliktów w szkole. Materiał i metody: Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety, wśród 111 uczniów bialskich szkół ponadpodstawowych. Wyniki: Ponad połowa badanych zna mediację jako metodę rozwiązywania konfliktów. Jest mniej znana od negocjacji. Większość z ankietowanych nie brała do tej pory udziału w rozwiązywaniu konfliktu na drodze mediacji. Mały procent badanych wie jak w wielu rodzajach sporów można zastosować mediację. Wnioski: Niewystarczająca jest świadomość młodzieży na temat mediacji i jej skuteczności. Wskazane jest edukowanie i propagowanie tej metody.
-
Rekord[Nie]Wiedza dzieci w wieku przedszkolnym o pandemii COVID-19 - w świetle opinii rodziców i nauczycieli / [No] Knowledge of pre-school children on the covid-19 pandemic in the light of parents and teachers‚ opinions(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-08-30) Kruszewska, Aleksandra Romana ; Nazaruk, Stanisława Katarzyna ; Grygiel, EwaGłównym celem badań uczyniono poznanie ich wiedzy albo niewiedzy o pandemii, o zasadach bezpiecznego zachowania, o transmisji wirusa. Opracowanie autorskich narzędzi badawczych wynikało z obiektywnego faktu, ponieważ do wymienionej problematyki badań na stan obecny nie stwierdzono standaryzowanych narzędzi pomiaru. Wyniki badań ujawniły wiedzę dzieci na temat skutków zakażenia wirusem i pandemii oraz pozwoliły dostrzec luki i potrzebę jej uzupełniania, co z pewnością będzie motywacją do kontynuacji badań. Materiał i metody: Badania sondażowe, zastosowano dwa rodzaje narzędzi badawczych: autorski kwestionariusz ankiety skierowany do rodziców i karty pracy adresowane do dzieci. Wyniki: Wyniki badań przeprowadzonych w badanej grupie rodziców wychowujących dzieci w wieku 5-6 lat pokazały, że rodzice w czasie pandemii w stosunku do dzieci musieli się podjąć realizacji nowych zadań. Wnioski: Stan wiedzy dzieci w wieku 5-6 lat dotyczący pandemii i zrozumienia przez nie zagadnień dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa jest na wysokim poziomie, co z pewnością mogą zawdzięczać swoim rodzicom i nauczycielom przedszkola.
-
RekordOcena gotowości dzieci do podjęcia nauki szkolnej przez nauczycieli wychowania przedszkolnego /reminiscencje z czasu pandemii/ / Assessment of children's readiness for school by preschool teachers /reminiscences from the time of the pandemic(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-08-30) Nazaruk, Stanisława Katarzyna ; Szydłowska, MagdalenaCelem podjętych badań było poznanie oceny przeprowadzonej przez nauczycieli wychowania przedszkolnego w zakresie gotowości szkolnej dzieci w czasie pandemii, kiedy placówki przedszkolne pracowały w warunkach reżimu sanitarnego. Materiał i metody: Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety wśród 90 nauczycieli wychowania przedszkolnego pracujących w przedszkolach na terenie miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego. Wyniki: Analiza danych wykazała tzw. „słabe punkty” edukacji na odległość w wychowaniu przedszkolnym. Nauczyciele w przeprowadzonej ocenie wskazali na umiejętności, których część dzieci nie opanowała, szczególnie w sferze emocjonalnej i społecznej, zaś opanowane przez nie umiejętności w sferze poznawczej oceniono bardzo dobrze. Wnioski: Zauważono potrzebę poszukiwań nowych rozwiązań i narzędzi w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym w warunkach edukacji zdalnej, by ocena gotowości szkolnej opierała się nie tylko na obserwacji dzieci ale na ich różnego rodzaju aktywnościach, wytworach i swobodnych zabawach.
-
RekordPomiędzy Nimrodem a Abramem – kontinuum rzeczywistości gier / Between Nimrod and Abram – game reality continuum(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-06-20) Kotala, MichałGry często są umiejscawiane na dwóch przeciwległych biegunach i rozumiane w sposób skrajny. Podczas gdy przez jednych są krytykowane i rozumiane jako zagrożenie, przez drugich są hołubione i rozumiane jako okazja do rozwoju. Opinie te, często ambiwalentne, wydają się być przesadnie spolaryzowane. Podobne podejście można obserwować w kwestii zdrowia, gdzie często widoczne jest jego rozumienie jedynie przez pryzmat braku wybranej choroby. W obu kwestiach podejście takie wydaje się nieuzasadnione, albowiem rzeczywistość jest znacznie bogatsza, co można zobrazować jako kontinuum. Oba krańce tego kontinuum zostały zaprezentowane za pomocą symboliki dwóch starożytnych postaci tj. Nimroda i Abrama.
-
RekordPostrzeganie kompetencji społecznych w czasie pandemii Sars-Cov-2 podczas nauki zdalnej wśród studentów Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-12-29) Filipiak, Olga ; Tur, SandraCelem artykułu jest analiza opinii studentów Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II na temat postrzegania ich kompetencji społecznych w czasie pandemii SARS-CoV-2 podczas nauki zdalnej. Materiał i metody: Badania zostały zrealizowane metodą sondażu diagnostycznego, na potrzeby, którego opracowano kwestionariusz ankiety. W badaniu wzięło udział 76 studentów z Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II. Wyniki: Respondenci pozyskiwali wiedzę na temat pandemii głównie z Internetu. Najczęstszym skutkiem pandemii odczuwanym przez badanych był stres. Nauka zdalna według studentów zwiększała ilość czasu wolnego oraz pozytywnie wpływała na planowanie pracy własnej, jednak największą trudnością podczas jej trwania był brak kontaktu z koleżankami i kolegami. Zdecydowana większość respondentów zauważyła potrzebę stałego doskonalenia swoich kompetencji społecznych Najbardziej cenionymi przez studentów kompetencjami są: odpowiedzialność i rzetelność, umiejętności związane z szybkim rozwiązywaniem konfliktów i zorganizowanie. Wnioski: Kompetencje społeczne oraz ich rozwój zyskują coraz większego znaczenia, szczególnie w niepewnych i trudnych czasach drugiej dekady XXI wieku. Nacisk na ich kształtowanie wśród studentów powinien być jednym z ważniejszych celów współczesnej uczelni wyższej.
-
RekordPotencjał edukacyjny komiksu w czasie wojny(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-11-16) Lavrenova, Marija ; Kocot, Anna IwonaW artykule podkreślono, że nowoczesna szkoła ma zapewnić kształtowanie i wszechstronny rozwój osobowości jednostki. Określono potencjał edukacyjny komiksu w warunkach stanu wojennego na Ukrainie. Materiał i metody: Artykuł powstał po zapoznaniu się z bieżącymi materiałami dotyczącymi użytkowania komiksu jako narzędzia do pracy z dziećmi w czasie wojny. Wyniki: Czytanie komiksów jest o wiele łatwiejsze i ciekawsze niż długich tekstów. Komiksy tworzone przez zespół Ministerstwa Edukacji i Kultury Ukrainy mogą być wykorzystane na lekcjach czytania literackiego, języka ukraińskiego, będą świetnym początkiem rozmowy lub lekcją edukacyjną o wychowaniu moralnym. Pomogą także rozwijać kreatywność mowy, wpływają na spójną mowę dziecięcą. Wnioski: Na każdym etapie edukacyjnym znajdzie się miejsce dla zastosowania komiksu, jednak, aby było ono pełne i wiele wnoszące w umiejętności uczniów, jego treści muszą być dobrze dobrane. Oczywiście ostateczna decyzja należy do nauczyciela, którego zadaniem jest ocena, czy komiks jest adekwatny do wieku uczniów.
-
RekordReklamy i kampanie społeczne w percepcji studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-12-28) Dankowska-Kosman, Małgorzata ; Golińska-Konecko, MagdalenaCelem badań była próba ukazania sposobu postrzegania kampanii społecznych przez studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Materiał i metody: Problem badawczy dotyczył celu i skuteczności kampanii społecznych. Materiał badawczy pozyskiwano dzięki badaniom sondażowym, realizowanym na UWW. W badaniach wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety udostępniony studentom drogą internetową. Wyniki: Wyniki przeprowadzonych badań (590 respondentów) pozwoliły poznać opinie studentów na temat idei kampanii społecznej i jej skuteczności. Pokazały, że głównym celem kampanii jest zwracanie uwagi na ważny problem społeczny, a o jej skuteczności decyduje prosty przekaz. Wnioski: Z badań wynika, ze studenci uniwersytetu mają do czynienia z kampaniami społecznymi niemal codziennie i uważają je za potrzebne. Potrafią określić ich cel i determinanty skuteczności. wskazać tematykę jaka dominuje w reklamach społecznych i wymienić niektóre hasła reklamowe. Może to wskazywać, że kampanie stają się znaczące jako narzędzie rozwiązywania problemów. Wyniki badań ukazały też kwestie wymagające uzupełniania, co może stanowić motywację do kontynuacji badań.
-
RekordRola i wpływ szkoły na kształtowanie niezbędnych kompetencji współczesnej młodzieży / The role and influence of school on shaping the value of contemporary competences(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-06-20) Bielecki, MarcinStreszczenie: Kompetencje, są niezbędnym zasobem jednostki, których rozwój jest szczególnie istotny w dobie dokonujących się przemian we współczesnym świecie. Kreująca się rzeczywistość stawia przed człowiekiem liczne wyzwania życiowe i zawodowe, których to rozwiązanie może wpłynąć na trajektorię życiową jednostki. Materiał i metody: Artykuł ma charakter przeglądowy. Wyniki: Omówiono w nim kwestię kompetencji, które stanowią niezbędny zasób jednostki do skutecznego funkcjonowania w świecie płynnej nowoczesności. W pracy, autor odniósł się do miejsca socjalizacji wtórnej – szkoły, a także barier, jakie pojawiają się względem nabywania i rozwoju kompetencji. Wnioski: Szczególnie ważnym punktem odniesienia stanowi młodzież szkół średnich, która znajduje się w tranzycji pomiędzy systemem edukacyjnym a rynkiem pracy.
-
RekordRozwijanie sprawności pisania w języku obcym: Część I. Wzmacnianie samoregulacji w nauce / Teaching and learning writing skills and strategies: Part I. From other-regulation to(wards) self-regulation in second/foreign language learning(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-08-30) Dąbrowska, Małgorzata ; Dąbrowska, Izabela KrystynaNiniejsza seria dwóch artykułów przedstawia istotne aspekty procesu nauczania sprawności pisania w języku obcym, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania umiejętności i strategii pisania tekstów na poziomie zaawansowanym. W części I. autorki omawiają rolę i zróżnicowane podejścia do nauczania pisania, podkreślając znaczenie jakości informacji zwrotnej udzielanej uczącemu się zarówno przez nauczyciela jak i rówieśników w cyklu spotkań o charakterze dialogu pomiędzy tutorem i jego podopiecznym. Podejmują także dyskusję zagadnień związanych z rozwijaniem samoregulacji w nauce języka obcego i strategicznym wspomaganiem uczącego się w procesie nauki pisania. Część II. prezentuje wyniki badań empirycznych przeprowadzonych podczas wdrażania własnego projektu tutoringowego, jaki został zrealizowany ze studentami trzeciego roku studiów licencjackich na kierunku Filologia w integracji z kursem Praktycznej nauki języka angielskiego – pisanie. Wnioski: Implikacje pedagogiczne zagadnień przedstawionych w obu artykułach wiążą się z potrzebą wdrażania i realizacji idei rozwijania samoregulacji w edukacji językowej i kształtowania umiejętności uczenia się przez całe życie.
-
RekordRozwijanie sprawności pisania w języku obcym: Część II. Wdrożenie projektu tutoringu na poziomie zaawansowanym – wyniki badań empirycznych / Teaching and learning writing skills and strategies: Part II. An empirical study on the implementation of a tutoring project for EFL learners at college level(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-08-30) Dąbrowska, Małgorzata ; Dąbrowska, Izabela KrystynaNiniejsza seria dwóch artykułów przedstawia istotne aspekty procesu nauczania sprawności pisania w języku obcym, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania umiejętności i strategii pisania tekstów na poziomie zaawansowanym. Materiał i metody: Część I. przedstawia zróżnicowane podejścia do nauczania pisania i podejmuje dyskusję zagadnień związanych z rozwijaniem samoregulacji w nauce języka obcego. Część II. prezentuje wyniki badań empirycznych przeprowadzonych podczas wdrażania własnego projektu tutoringowego, jaki został zrealizowany ze studentami trzeciego roku studiów licencjackich na kierunku Filologia w integracji z kursem Praktycznej nauki języka angielskiego – pisanie. Wyniki: Zarówno przegląd literatury tematu, jak i wyniki przeprowadzonych badań sugerują, iż umiejętne wdrażanie metody tutoringu jeden-na-jeden w połączeniu z tutoringiem rówieśniczym może pomóc uczącym się rozwinąć umiejętności pisania w języku obcym i wspomóc rozwój samoregulacji w nauce. Wnioski: Zagadnienia przedstawione w obu artykułach wskazują na potrzebę celowego ukierunkowywania uczących się w procesie rozwijania umiejętności samoregulacji w nauce języka obcego poprzez aktywne wdrażanie i wykorzystywanie zróżnicowanych technik edukacji spersonalizowanej.
-
RekordSatysfakcja z życia u osób chorych na cukrzycę / Life satisfaction of people with diabetes(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-06-20) Tomczyszyn, Dorota ; Ławnik, AnnaStreszczenie: Celem artykułu jest pokazanie jak w materiałach źródłowych przedstawiona została satysfakcja z życia u osób chorujących na cukrzycę. W prezentowanej pracy określono pojęcie satysfakcji z życia oraz czynniki na nią wpływające. Cukrzycą (diabetes mellitus – słodkie przeciekanie z łacińskiego: diabetes – płynący, mellitus – słodki jak miód) nazywamy zespół chorób metabolicznych objawiających się hiperglikemią, która może być wywołana defektem w wydzielaniu lub działaniu insuliny. Cukrzyca staje się coraz większym wyzwaniem dla współczesnego świata. W ostatnim dwudziestoleciu liczba osób chorujących na cukrzycę potroiła się i niestety stale rośnie. Według Z. Juczyńskiego satysfakcja z życia rozumiana jest jako wynik porównania własnej sytuacji z osobistymi normami. Przeprowadzono wiele badań dotyczących satysfakcji z życia osób chorujących na cukrzycę, a ich wyniki okazały się bardzo interesujące. Satysfakcja z życia kształtowała się na poziomie przeciętnym. Badania potwierdziły, że chorzy na cukrzycę aktywni fizycznie odczuwali większą satysfakcję z życia.
-
RekordStan odżywienia i zachowania żywieniowe dzieci uczęszczających do szkoły muzycznej(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-11-16) Forjasz, Alicja ; Sinkowska, Izabela ; Wierkiewicz, Anna ; Forjasz, Justyna BarbaraBardzo istotnym czynnikiem występowania otyłości wieku dziecięcego są nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz niedostateczny poziom aktywności fizycznej. Celem pracy jest określenie poziomu rozwoju fizycznego, stanu odżywienia i aktywności fizycznej dzieci w wieku szkolnym, które ze względu na obowiązki wynikające z uczestniczenia w zajęciach w szkole muzycznej, mają ograniczony czas wolny. Materiał i metody: Materiał do pracy stanowią pomiary antropometryczne oraz składu ciała dzieci w wieku 11-13 lat, będących uczniami szkoły muzycznej oraz ich rówieśników, uczęszczających tylko do szkoły podstawowej. Wyznaczono wskaźniki odżywienia oraz przeprowadzono kwestionariusz ankiety dotyczący żywienia i aktywności fizycznej dzieci. Materiał opracowano metodami statystyki opisowej oraz wykorzystano test t Studenta dla prób niezależnych. Wyniki: Wykazano masywną budowę ciała i znaczne otłuszczenie ciała uczniów szkoły muzycznej. Dzieci nieregularnie spożywają posiłki, przy niewłaściwie zbilansowanym jadłospisie oraz nie uczestniczą w zorganizowanych pozaszkolnych zajęciach sportowych. Wnioski: Duże otłuszczenie ciała dzieci ze szkoły muzycznej można wiązać z niewłaściwym odżywianiem i ograniczeniem aktywności fizycznej.
-
RekordStarogrecka filozofia przyrody jako podstawowe źródło wiedzy o świecie ożywionym niezbędne dla rozwoju nauk przyrodniczych(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-11-16) Musiał, Kamila MagdalenaPoznanie świata jako takiego było procesem rozpoczętym właściwie już od czasu „uczłowieczenia” Homo sapiens, co miało miejsce około 200 tysięcy lat temu. Filozofia przyrody lub kosmologia filozoficzna to najczęściej używane nazwy osadzone w tradycji filozoficznej odnoszące się do tzw. „nauk naturalnych”, a zatem skupiających się na świecie ożywionym. Początki filozofii przyrody sięgają starożytności, kiedy to wniosła ona do myśli ludzkiej nowy sposób analizowania faktów, podkreślający możliwości ludzkiego rozumu. Dotyczyło to refleksji nad miejscem człowieka w środowisku przyrodniczym oraz nad relacjami świata ludzkiego i przyrody. Myśl filozoficzna była ważna w kształtowaniu się protonaukowej fazy rozwoju przyrodoznawstwa. Współcześni przedstawiciele różnych gałęzi wiedzy w obrębie nauk indukcyjnych, jak np. biolodzy czy fizycy, są świadomi istnienia w obszarze nauk przyrodniczych problematyki filozoficznej, która niejako dała podstawy dla ich wyodrębnienia się i rozwoju.
-
RekordŚwiadomość wyboru kierunku studiów nauczycielskich. Analiza komparatywna motywów studentek z Polski, Czech i Słowacji(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-11-16) Nazaruk, Stanisława Katarzyna ; Bernátová, Renáta ; Kruszewska, AleksandraNauczyciel wychowania przedszkolnego, to nauczyciel uczący dzieci w wieku 3-6 lat. Z uwagi na ten wiek, w którym kształtują się procesy poznawcze rzutujące na całe przyszłe życie dziecka, nauczyciel powinien wybrać ten zawód świadomie i powinien być do niego odpowiednio przygotowany. Celem podjętych badań empirycznych było ustalenie motywów, którymi kierują się obecnie studenci wybierając kształcenie nauczycielskie. Materiał i metody: Badania przeprowadzono wśród 230 studentek z trzech ośrodków uniwersyteckich w Polsce, Słowacji i Czechach. Z racji badanej problematyki i terenu badań posłużono się autorskim narzędziem badawczym, poprzedzonym badaniem pilotażowym i procesem jego walidacji. Wyniki: Badania dostarczyły faktów o podobieństwach i różnicach dotyczących okoliczności wyboru kształcenia nauczycielskiego. Studia pedagogiczne w większości wybierają kobiety ze wsi i małych miast. Wnioski: Wyniki badań pokazały, że zdecydowana większość badanych studentek wybiera studia nauczycielskie świadomie z przyczyn, które można uznać za pozytywne.
-
RekordTarcze antykryzysowe ochroną miejsc pracy. Analiza warmińsko-mazurskiego rynku pracy / Anti-crisis shields protect workplaces. Analysis of the Warmian-Masurian labor market(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-06-20) Domańska, Lidia GenowefaStreszczenie: Niniejsze opracowanie koncentruje się na województwie warmińsko-mazurskim, jako województwie o najwyższych wskaźnikach bezrobocia. Autorka przeprowadzając analizę danych zastanych próbuje odpowiedzieć na pytanie – czy wprowadzone przez rząd tarcze antykryzysowe bezpośrednio wpłynęły na rynek pracy, stanowiąc rzeczywistą ochronę miejsc pracy? Czy w okresie lockdownu wsparcie pracodawców pożyczkami lub dofinansowaniem w celu utrzymania zatrudnienia, zapobiegło nagłemu wzrostowi liczby osób bez pracy i osłabieniu gospodarki regionu? W tym celu została przeprowadzona analiza porównawcza lat 2019-2021. Czyli okresu sprzed pandemii, największego kryzysu w 2020 roku oraz stanu popandemicznego do połowy roku 2021. Materiał i metody: Analiza danych zastanych. Wyniki: Analiza danych pozwoliła zweryfikować postawione założenie. Wnioski: Bezrobocie w czerwcu 2020r. w odniesieniu do analogicznego o kresu w 2019r. wzrosło, ale już w 2021r. odnotowano znaczny jego spadek. Analizowane dane pozwalają na postawienie jednoznacznej diagnozy – tarcze antykryzysowe zahamowały kryzys społeczno-gospodarczy w Regionie Warmii i Mazur.
-
RekordTutoring w środowisku akademickim: od indywidualnego doświadczenia pracy z tutorem do tutoringu rówieśniczego / Tutoring in academic settings: From one-to-one experience to peer-tutoring(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-06-20) Dąbrowska, Izabela ; Dąbrowska, MałgorzataPoniższy artykuł dotyczy kwestii tutoringu oraz tutoringu rówieśniczego, stosowanych w różnych środowiskach akademickich. Przedstawiono tło historyczne tych metod pracy w angielskim szkolnictwie wyższym, używanych już w średniowieczu, a w późniejszych wiekach wykorzystanych w innych obszarach edukacji w Wielkiej Brytanii i na świecie. Powody stosowania praktyki tutoringu na uczelniach i w szkołach znacznie się jednak różniły – podczas gdy w środowisku akademickim służył on rozwojowi osobistemu studentów, w innych typach szkół był sposobem rozwiązywania problemów wynikających z niestabilnych warunków polityki społecznej, gospodarczej czy edukacyjnej państwa. Wnioski: Obecnie, w związku z ponownym zainteresowaniem edukacją spersonalizowaną, tutoring oraz tutoring rówieśniczy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a zróżnicowane techniki tutoringowe są włączane do programów nauczania zarówno w szkolnictwie wyższym, jak i na innych poziomach kształcenia.
-
RekordWiedza dziadków na temat rozwoju mowy małych dzieci – komunikat z badań / Grandparents' knowledge of the speech development of young children – a report from the research(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-06-20) Harmacińska-Kowalewska, MagdalenaStreszczenie: W prezentowanym artykule zostanie przedstawione zagadnienie dotyczące wiedzy dziadków na temat rozwoju mowy dzieci. Problematyka ta wydaje się być istotna, ponieważ dziadkowie odgrywają ważną rolę w wychowaniu i kształtowaniu wnucząt. Autorka wykorzystała w badaniu metodę sondażu diagnostycznego. Narzędziem badawczym zaś był Kwestionariusz dla dziadków, który wypełniło stu badanych. Wyniki: Analizując powyższe odpowiedzi badanych dziadków można zauważyć, iż dysponują oni w większości prawidłową ogólną wiedzą dotyczącą okresów rozwoju mowy dziecka (aspekt ilościowy). Na pewno należy zwrócić uwagę na fakt, że dziadkowie napotkali trudność w ocenie prawidłowości wybrzmiewania poszczególnych fonemów w danej grupie wiekowej dzieci. Wnioski: Opisywany stan wiedzy badanych może się przyczynić do sytuacji, w której dziadkowie mogą stawiać nieadekwatne wymagania wobec wnucząt, co do ich poprawnej wymowy głosek czy słów, z kolei to może prowadzić na przykład do konfliktowych sytuacji. Należy z pewnością wykorzystać taki stan rzeczy do pracy logopedycznej.
-
RekordWiek, a jakość życia kobiet po mastektomii / Influence of age on life quality in women after mastectomy(Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 2022-08-30) Bylina, DorotaCelem pracy było przedstawienie zależności pomiędzy jakością życia kobiet po mastektomii, a ich wiekiem. Materiał i metody: Badania przeprowadzono za pomocą kwestionariusza QLQ-C30 u pacjentek po wykonanym zabiegu mastektomii. Badania wykonano wśród 100 pacjentek, z których 62 należały do Klubu Amazonek, a pozostałe nie były jego członkiniami. Wyniki: Zabieg mastektomii wpływa na wszystkie obszary jakości życia kobiet, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie zarówno na płaszczyźnie społecznej jak i zawodowej. Zaobserwowano istotne zależności pomiędzy elementami jakości życia, a wiekiem kobiet po mastektomii. U większości badanych wraz z wiekiem zaobserwowano istotne zmiany w jakości życia. Wnioski: Kobiety po mastektomii mają specyficzne doświadczenia związane z własną chorobą nowotworową, która wywiera ogromny wpływ na całe ich życie, a zwłaszcza na sferę codziennej aktywności rodzinnej, kontaktów z innymi ludźmi oraz możliwość wykonywania pracy zawodowej. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na te zmiany był wiek respondentek.